Hollanda Veghel Selimiye Camii'nde HDV 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemi "Bed-i Besmele" Açılışı Gerçekleştirildi

"Bed-i Besmele," "besmeleye başlamak" anlamına gelir ve Osmanlı döneminde okula yeni başlayan çocuklar için düzenlenen bir törendir...


  • Kayıt: 25.09.2023 06:13:12 Güncelleme: 26.09.2023 20:23:00

Hollanda Veghel Selimiye Camii'nde HDV 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemi "Bed-i Besmele" Açılışı Gerçekleştirildi

Hollanda'nın Veghel şehrinde bulunan Selimiye Camii, HDV (Hollanda Diyanet Vakfı) tarafından düzenlenen 2023-2024 Eğitim-Öğretim dönemi "Bed-i Besmele" açılış programına ev sahipliği yaptı. Bu özel etkinlik, hem ailelerin hem de çocukların heyecanını bir araya getirdi.

"Bed-i Besmele," "besmeleye başlamak" anlamına gelir ve Osmanlı döneminde okula yeni başlayan çocuklar için düzenlenen bir törendir.

Bu tören sırasında okunan dualara "amin" denilmesi nedeniyle "Amin Alayı" olarak da bilinir. Amin Alayı, çocukların okula başlama korkusunu gidermek, okuma isteği aşılamak ve arkadaşlarıyla kaynaşmalarını sağlamak amacıyla düzenlenir. Aynı zamanda renkli kıyafetleri içindeki çocuklar, evlerinden alınıp camiye getirilir ve bu alay tüm halkın ilgisini çeker.

Bu köklü gelenek, Osmanlı'dan günümüze kadar gelmiş ve Hollanda'da da HDV tarafından yaşatılmaktadır. Veghel Selimiye Camii'nde gerçekleşen bu yılki törende, camideki derslerine başlayacak olan küçüklerin heyecanı ve mutluluğu gözler önüne serildi.

Programa, T.C Rotterdam Başkonsolosu Sevinç Kısacık ve Din Hizmetleri Müşaviri Prof. Dr. Haluk Songur, HDV Yönetim Başkanı Muhlis Koç, Deventer Din Hizmetleri Ataşesi Hüsnü Özmen, Rotterdam Din Hizmetleri Ataşesi Muhammed Emin Altın, HDV Eğitim Koordinatörü Zehra Ünver Vlug, HDV Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda eğitimci, veli ve çocuklar yer aldı.

Sevgi Kısacık: Bu güzel etkinliğe ev sahipliği yapan HDV Selimiye Camii Derneği yöneticileri, programa katılan aileler ve etkinliği titizlikle hazırlayan Cami Din Görevlisi İbrahim Korkmaz ile Eğitim Sorumlusu Hüda Korkmaz'a teşekkür ediyorum. Bu gönüllüler, özveriyle çalışarak ince ayrıntıları gözden kaçırmadan naif ve zarif bir program hazırladılar.

2023-2024 eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte, tüm öğrencilere başarılar diliyoruz. HDV tarafından düzenlenen bu tür etkinlikler, Hollanda Türk toplumunun kültürel mirasını yaşatma ve çocuklarına değerli deneyimler sunma açısından önem taşıyor.

Vegel / Tarık OKAN