Amsterdam'da, birçok kişi ev bulma zorluğu yaşarken, şehirde hâlâ 10.000'den fazla boş ev bulunuyor

Amsterdam'da, birçok kişi ev bulma zorluğu yaşarken, şehirde hâlâ 10.000'den fazla boş ev bulunuyor. Bu büyük boşluk, konut krizi göz önünde bulundurulsa bile kapatılamıyor gibi görünüyor. "Para kazanmak için kasıtlı olarak boş bırakmak" eleştirilerle karşılanıyor...


  • Kayıt: 03.10.2023 10:08:09 Güncelleme: 03.10.2023 10:08:09

Amsterdam'da, birçok kişi ev bulma zorluğu yaşarken, şehirde hâlâ 10.000'den fazla boş ev bulunuyor

Amsterdam, boş evlerle dolup taşıyor. Şehirde dolaşırken, mahallelerin her köşesinde yıllardır kapıları kapalı, tadilat ilanlarıyla dolu ancak hiçbir gelişme olmayan boş evlere rastlıyorsunuz. Bu durum, hızla artan konut sıkıntısıyla büyük bir tezat oluşturuyor. Amsterdam'da yaşayan birçok kişi ev bulmakta zorlanırken, ev fiyatları rekor seviyelere yükselmiş durumda ve sosyal konut bekleme listeleri hiç azalmıyor. Sonuç olarak, şehri terk etmek zorunda kalan büyük bir grup var. Birçok Amsterdam sakini ise çok küçük veya çok pahalı evlerde yaşamak zorunda kalıyorlar.

Amsterdam Belediyesi'nin Araştırma ve İstatistik departmanı şehirdeki boş ev sayısını takip ediyor ve idari boşluklara bakıyor: Ev adreslerine kayıtlı kişiler var mı, evler boş mu? Herkes, belediyenin boşluk oranını azaltma konusunda başarılı olamadığını kabul ediyor. 2012 yılında 10.776 ev, iki yılı aşkın süredir boştu ve bu rakam şehirdeki toplam konut stokunun yüzde 2,6'sını oluşturuyordu. Boş ev sayısı son on yılda dalgalanmalar gösterse de, 1 Ocak 2022 itibarıyla hala 10.216 boş ev bulunuyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT