Hollanda'da haftada on beş polis memuru iş başında yaralanıyor

Hollanda Polis Birliği (NPB), polis memurlarına yönelik şiddetin toplumda yerleştiğini ve normalleştiğini söyledi...


  • Kayıt: 12.11.2023 10:51:56 Güncelleme: 12.11.2023 10:51:56

Haftada on beş polis memuru iş başında yaralanıyor

Hollanda Polis Birliği (NPB), polis memurlarına yönelik şiddetin toplumda yerleştiğini ve normalleştiğini söyledi. Başkan Jan Struijs, Parlamentonun Adalet ve Güvenlik Daimi Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, polis memurlarına karşı şiddetin artmaya devam ettiğini ve bu durumun polis memurlarının fiziksel ve ruhsal sağlığını olumsuz etkilediğini belirtti.

Struijs'in verdiği bilgilere göre, polis, yılda 20.000 şiddet ihbarına karışıyor. Son beş yılda, polis memurlarına karşı yılda ortalama 12.000 kayıtlı şiddet vakası rapor ediliyor. Son 10 yılda ise polis memurları haftada ortalama on beş yaralanma yaşadı.

Polis memurlarına yönelik şiddetin artmasının nedenleri arasında, kapasite eksikliği, yetersiz personel yönetimi, ihmal edilen organizasyon, çok az tanınma ve takdir ve hatta polis memurları ve aile üyelerine yönelik küçümseme konuşmaları gösteriliyor.

Struijs, polis memurlarının fiziksel, zihinsel ve ahlaki eğitimlerinin baskı altında olduğunu belirterek, "Operasyonel polis memurlarının yüzde üç ila sekizi zihinsel yaralanmalardan muzdarip. Koruyucu ekipmanlara veya şiddet içeren ekipmanlara zamanında ve bazen yetersiz miktarda yatırım yapılmaması, polis memurlarına terk edilmişlik hissi veriyor" dedi.

Struijs, polis sendikalarının, Temsilciler Meclisi'nin gazi polislerin tanınması ve takdir edilmesi için gerekli destek ve özeni gösteren bir yasa çıkarmasını istediğini belirterek, "Artık Polis Gazileri Vakfı kitle fonlaması, sübvansiyonlar, polis liderliği ve polis sendikaları tarafından hayatta tutuluyor. Gönüllü polis memurları ve uzmanlardan oluşan bir grupla tüm polis memurlarına barınak sağlıyorlar. Burada mucizeler gerçekleşiyor. Yasal tanınmayı ve daha resmi desteği hak ediyorlar" diye konuştu.

Lahey / Tarık OKAN