Hollanda’da Gelecek Yıllarda Emekli Olacaklara İyi Haber

Hollanda'da emeklilik yaşı AOV, 2029 yılında yükseltilmeyecek. Hollanda Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan araştırmalara göre, 2029 yılında emeklilik yaşına ulaşacak kişilerin sayısının, geçen yıllara göre daha fazla gerçekleşen ölümler nedeniyle artması bekleniyor...


  • Kayıt: 15.11.2023 14:10:39 Güncelleme: 15.11.2023 14:27:13

Hollanda’da Gelecek Yıllarda Emekli Olacaklara İyi Haber

Hollanda'da emeklilik yaşı AOV, 2029 yılında yükseltilmeyecek. Hollanda Merkezi İstatistik Bürosu (CBS) tarafından yapılan araştırmalara göre, 2029 yılında emeklilik yaşına ulaşacak kişilerin sayısının, geçen yıllara göre daha fazla gerçekleşen ölümler nedeniyle artması bekleniyor. Bu nedenle, emeklilik yaşının 2029 yılında yükseltilmesine gerek olmadığı belirtildi.

Hollanda kabinesinde Fakirlik, Katılım ve Emekli sandıklarından sorumlu bayan bakan Schouten, bu kararı Hollanda Temsilciler Meclisini bir bildirge ile bilgilendirdi. Bildirgede, "CBS araştırmalarına göre, 2029 yılında emeklilik yaşına ulaşacak kişilerin sayısı, geçen yıllara göre daha fazla gerçekleşen ölümler nedeniyle artacak. Bu nedenle, emeklilik yaşının 2029 yılında yükseltilmesine gerek kalmıyor" denildi.

Bu karar, Hollanda'da gelecek yıllarda emekli olacak kişiler için iyi bir haber olarak değerlendiriliyor. Emeklilik yaşının yükselmesi, emeklilerin emeklilik maaşlarını alacakları yaşta daha fazla çalışmasını gerektiriyordu.

Hollanda'da emeklilik yaşı kademeli olarak artıyor

Hollanda'da emeklilik yaşı AOV, 2018 yılında 66 yaşından 67 yaşına yükselmişti. Bu yükseliş, 2022 yılında 67 yaş 3 aya kadar devam edecek. 2023 yılından itibaren ise emeklilik yaşı, her yıl ortalama 3 ay artacak.

Hollanda'da emeklilik yaşı, ortalama yaşam beklentisine bağlı olarak belirleniyor. Ortalama yaşam beklentisinin artması, emeklilik yaşının da yükselmesine neden oluyor.

Lahey / Nejat SUCU