Dalaman'da Türk-Hollanda dostluğu lalelerle kutlandı

Dalaman, Türkiye - Türklerin Hollanda'ya ilk göçünün 60. yıldönümü, Dalaman'da düzenlenen bir etkinlikle kutlandı...


  • Kayıt: 16.11.2023 07:04:05 Güncelleme: 16.11.2023 07:07:00

Dalaman'da Türk-Hollanda dostluğu lalelerle kutlandı

Dalaman, Türkiye - Türklerin Hollanda'ya ilk göçünün 60. yıldönümü, Dalaman'da düzenlenen bir etkinlikle kutlandı. Dalaman Tigem Dönel Kavşağı'nda düzenlenen etkinliğe, Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, projenin maddi ve manevi destekçisi UID Hollanda Başkanı Hasan Tekten, Hollandalı gurbetçiler ve Dalaman sakinleri katıldı.

Etkinlikte konuşan Dalaman Kaymakamı Mesut Yakuta, "Bu laleler iki milletin kalbi arasında yeşeren bir dostluğun simgesidir." ifadelerini kullandı. Yakuta, Türkiye ve Hollanda arasındaki dostluğun ne kadar köklü ve güçlü olduğunun lalelerle ifade edildiğini söyledi.

UID Hollanda Başkanı Hasan Tekten ise konuşmasında, "Bu özel günde hem Cumhuriyetimizin 100. Yılını hem İş Gücü Göçünün 60. yılını kutluyoruz." dedi. Tekten, Türkiye-Hollanda arasındaki dostluğun ne kadar önemli olduğunu vurguladı ve bu dostluğun lalelerle daha da güçleneceğini söyledi.

Etkinliği düzenleyen Hollanda Türk Müzesi'nin kurucularından ve Hürriyet gazetesi Hollanda muhabiri olarak uzun yıllar görev yapan Şenol Ocaklı, "Bu kutlamalar, sadece bir göç hikayesini değil, aynı zamanda iki millet arasındaki derin bağları simgeliyor." dedi. Ocaklı, Türkiye-Hollanda dostluğunu güçlendirmek ve Türk göç tarihini canlı tutmak amacıyla bu tür etkinliklere devam edeceklerini söyledi.

Etkinlikte, 600 adet lale soğanı toprakla buluşturuldu. Laleler, bahar aylarında açarak Türk-Hollanda dostluğunun güzelliğini sergileyecek.