Doğu Batı Dostluk Rallisi Amsterdam'da Resepsiyonla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı şerefine düzenlenen 17. Doğu-Batı Dostluk Rallisi töreni Amsterdam'da gerçekleşti...


  • Kayıt: 16.11.2023 13:16:46 Güncelleme: 16.11.2023 18:41:51

Doğu Batı Dostluk Rallisi Amsterdam'da Resepsiyonla Kutlandı

Amsterdam'da bulunan Mercedes servisi Auto Kökçü'nün ev sahipliğinde düzenlenen resepsiyonda, Doğu Batı Dostluk Rallisi kapsamında toplantıda T.C Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, T.C Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık, Müsiad Başkanı Ali Köklü,THY Amsterdam Müdür Şerafettin Ekici, Amsterdam Esnaflar Birliği Başkanı Ramazan Kaya, STK Temsilcileri, iş insanları ve ralliciler katıldı. Rallicileri Almanya sınırında T-BIKERS Türk Motor Kulübü üyeleri karşılayarak motosikletleriyle Amsterdam’a kadar eşlik ettiler.

Resepsiyonda konuşan T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, rallinin Türkiye ve Avrupa arasındaki dostluğu güçlendirmek için önemli bir platform olduğunu vurguladı.

Büyükelçi Ünal, "Dostluk Rallisi, Nadir Beyin öncülüğünde 2006 yılından bu yana başarıyla düzenleniyor. Bu girişimin Ortadoğu ve Orta Asya'ya düzenlediği rallileri geçmişte memnuniyetle takip ettik. Dostluk Rallileri vesilesiyle Avrupa'dan rallicilerin Türkiye'nin neredeyse tüm bölgelerini ve KKTC'yi ziyaretleri, ülkemizin tanıtımına imkan sağladı. Ralli organizasyonlarına Dışişleri Bakanlığımız Büyükelçiliklerimiz, Başkonsolosluklarımız katkı verdi. Avrupa Birliği İletişim Stratejimiz çerçevesinde 2010 yılından bu yana bu girişim destekleniyor." dedi.

Başkonsolos Ersoy da, "Bu yılki ralli Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamaları çerçevesinde bir başka anlam taşıyor. İstanbul'dan start alan rallinin bitiş noktasının Brüksel olması Avrupa Birliği ile yürüyen sivil toplum diyaloğuna verdiğimiz önemi yansıtıyor." ifadelerini kullandı.

Ralli, 9 Kasım 2023 tarihinde İstanbul'dan başlayarak Amsterdam'da bir törenle resmen başlatıldı. Toplamda 15 araç ve 20 yarışmacının katıldığı ralli, değeri 1100 Avro'nun altındaki 20 yaş üstü klasik araçlardan oluşuyor.

Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Almanya ve Hollanda güzergahını izleyerek, 16 Kasım'da Brüksel'de sona erecek olan ralli boyunca, Cumhuriyetimizin 100. yılına özel etkinlikler düzenlenecek. Organizatörler, rallinin Türkiye'nin turistik, doğal, kültürel ve tarihi değerlerini AB vatandaşlarına doğru tanıtma ve ülkemizin Avrupa Birliği üyeliği sürecine olumlu bir katkıda bulunma fırsatı sunduğunu vurguluyor.

Ralli, 9 Kasım'da İstanbul Sultanahmet Meydanı'nda yapılan sembolik bir başlangıç töreniyle başlamıştı. Ralli'nin bitiş noktası olan Brüksel'de, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile AB Nezdinde Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı'nın katılımıyla, yerli ve milli otomobilimiz "TOGG"un tanıtımını içeren bir etkinlik planlanıyor.

Ralli, Türkiye ve Avrupa'nın farklı şehirlerinden gelen yarışmacıların, tarihi ve kültürel zenginlikleri tanımaları ve dostluklarını pekiştirmeleri için önemli bir fırsat sunuyor.

Program, ikramlarla devam etti ve sonrasında ralli yarışmacılarıyla fotoğraf çekimleri gerçekleştirildi.

Amsterdam / Furkan TURGUT