Hollandalılar dijital alanda Avrupa lideri

İstatistik kurumu CBS'ye göre, on iki yaş ve üzeri Hollandalıların neredeyse yüzde 80'i temel dijital becerilere sahip. Bu, Avrupa'daki en yüksek oran...


  • Kayıt: 19.11.2023 09:41:33 Güncelleme: 19.11.2023 09:41:33

Hollandalılar dijital alanda Avrupa lideri

Hollanda, Avrupa'nın 'dijitalleşme 2030' hedefine şimdiden ulaştı. O yıla kadar AB nüfusunun yüzde 80'inin en azından temel dijital becerilere sahip olması gerekiyor.

Hollanda, Avrupa'da dijital alanda en yetenekli ülkeler arasında Finlandiya'nın hemen ardından birinci sırada yer alıyor. İrlanda daha büyük bir farkla üçüncü sırada yer alıyor.

CBS'e göre Hollandalılar çevrimiçi iletişimde en yetenekli olanlar. Yazılım kullanma konusunda en az yetenekli olan biziz.

İnsanların internet ve bilgisayar kullanma becerisi yaşa ve eğitim düzeyine göre büyük ölçüde değişmektedir.

Gençler dijital alanda daha yetenekli

Temel dijital becerilerden daha fazlasına sahip Hollandalıların yüzdesi, 25 ila 44 yaş arasındakiler arasında 65 ila 75 yaş arasındakilere göre iki kat, 75 yaş üzerindekilere göre ise dört kat daha yüksektir.

Kolej veya üniversite eğitimi almış kişilerin yüzde 70'inin dijital becerileri temel seviyenin üzerindeydi. Bu, yalnızca VMBO diplomasına sahip kişilerin sayısının iki katından fazladır (yüzde 29).

Araştırmacılar, dijital becerilerin giderek daha önemli hale geldiğine dikkat çekiyor. Dijital becerilere sahip olmak, iş bulma, eğitim alma ve günlük yaşamda gezinme konusunda avantaj sağlıyor.

"Dijital becerilerin önemi artıyor"

CBS araştırmacısı Annemarieke van der Velden, "Dijital becerilerin önemi artıyor. Dijital becerilere sahip olmak, iş bulma, eğitim alma ve günlük yaşamda gezinme konusunda avantaj sağlıyor" dedi.

"Hollanda'da dijital beceri seviyesi yüksek. Bu, bizi Avrupa'nın dijital liderlerinden biri yapıyor" diye ekledi.

Amsterdam / Furkan TURGUT