Uluslararası Ceza Mahkemesinde İsrail aleyhine dava açılacak

Amsterdam, 19 Kasım 2023 - 23 Kasım Perşembe günü Uluslararası Ceza Mahkemesinde (UCM) İsrail aleyhine dava açılacak. İstanbul Barosu, Ankara Barosu, Amsterdam Barosu ve daha birçok başka barolara bağlı avukatlar bu başvuruda bulunacaklar...


  • Kayıt: 20.11.2023 18:46:19 Güncelleme: 20.11.2023 19:14:37

Uluslararası Ceza Mahkemesinde İsrail aleyhine dava açılacak

Dava, İsrail'in Filistin'de işlediği insanlığa karşı suçlar, savaş suçları ve soykırım suçlarıyla ilgili olacak. Başvuruda, İsrail'in Filistin topraklarında sivillere yönelik saldırıları, işgal ve ayrımcılık politikaları, Gazze'ye yönelik abluka ve diğer eylemleri suç olarak tanımlanacak.

Davayı hazırlayan avukatlardan biri olan İstanbul 2 nolu barosu başkanı Yasin Şamlı, "Filistin halkı, İsrail'in uzun yıllardır işlediği insanlığa karşı suçlar karşısında sessiz kalamaz. Bu dava, İsrail'in uluslararası hukuku ihlal ettiğinin bir göstergesi olacak" dedi.

Dava, UCM'nin Lahey kentindeki merkezinde görülecek. Başvurunun kabul edilmesi halinde, İsrail'in uluslararası mahkemede yargılanmasına başlanacak.

Dünyanın her yerinden hukukçular davetli

Dava, dünyanın her yerinden hukukçuları ilgilendiren bir olay. Başvuruda yer alan avukatlar, dünyanın her yerinden hukukçuları bu başvuruya destek vermeye davet ediyor.

Başvuru, UCM'nin internet sitesinden de takip edilebilecek.

Amsterdam / Tarık OKAN