22 Kasım'da Demokratik Hakkımızı Kullanmak İçin Sandıkta Buluşalım

Hollanda'da 22 Kasım'da erken genel seçimler yapılacak. Seçme ve seçilme hakkı, demokrasilerde temel bir yurttaşlık hakkıdır. Bu hakkı kullanmak için Hollanda vatandaşları, 22 Kasım'da sandığa gitmeli ve tercihlerini yapmalıdır...


  • Kayıt: 21.11.2023 19:01:46 Güncelleme: 21.11.2023 19:01:46

22 Kasım'da Demokratik Hakkımızı Kullanmak İçin Sandıkta Buluşalım

16 yıldan bu yana ülkeyi yöneten neo-liberal politikaların uygulayıcısı hükümet, koalisyon ortakları arasında çıkan anlaşmazlıktan ötürü, erken seçime gitme kararı aldı.

Öteden beri yükselen aşırı sağcı, ırkçı ve popülist hareketler, göçmenleri, mültecileri ve farklı kökenden insanları, hali hazırdaki sorunların nedeniymişler gibi, kamuoyunda algı yaratmakta ve bu safsatalardan beslenmektedirler.

Ayrımcılığın hat safhaya vardığı, birçok renkten ve kültürden insanların ötekileştirildiği bir siyaset istemiyorsak, emekten, çevreden, çok kültürlü, sosyal çeşitliliği isteyen, eşit haklardan yana tavır takınan partilere oy vermemiz, elbette kendi çıkarımıza olacaktır.

Kuşkusuz insanlar istedikleri partiye ve şahsa oy vermekte özgürdürler, fakat her bir oyun yanlış parti ve bireylere kullanılması, aynı zamanda sandığa gidilmemesi, özellikle biz göçmenleri olumsuz etkilemektedir. Bizler Hollanda'da barış ve huzur içerisinde, daha iyi iş, eğitim ve yaşam koşulu için yıllardır mücadele vermekteyiz. Bizleri bu mücadelemizde yalnız bırakmayan, partilere desteğimizi vermemizden daha doğal bir davranış beklenemez.

Bir oy bir oydur. Asla heba edilmemelidir. Hollanda'da daha iyi bir yaşam koşulları için, insana değer veren siyasi partilere yönelmemiz, çocuklarımızın daha güzel bir ülke de yaşamaları için gereklidir. Aksi takdirde yükselen ırkçı ve gerici partilerin ülkeye hakim olmasına destek vermiş olacağız.

22 Kasım'da Hollanda'nın geleceğini ve bu gelecekte kendi yerimizi belirlemek için mutlaka sandığa gitmeliyiz.

DSDF Genel Başkanı Nevzat Cingöz, yaptığı açıklamada, "22 Kasım'da yapılacak erken genel seçimler, Hollanda'nın geleceği için önemli bir dönüm noktasıdır. Bu seçimlerde, Hollanda'nın nasıl bir ülke olmasını istediğimizi belirleyeceğiz. Ayrımcılığın, ırkçılığın ve gericiliğin hakim olduğu bir ülke mi, yoksa eşitlik, özgürlük ve insan haklarına saygılı bir ülke mi? Bu seçimlerde vereceğimiz oy, bu soruya vereceğimiz yanıt olacaktır.

DSDF olarak, tüm vatandaşlarımızı sandığa gitmeye ve tercihlerini yapmaya çağırıyoruz. Bir oy bir oydur. Bu hakkımızı kullanmaktan asla vazgeçmemeliyiz. 22 Kasım'da sandığa gidelim ve Hollanda'nın geleceğini birlikte şekillendirelim." dedi.

Arnhem / Tarık OKAN