Ömer Altay: Hollanda'da Irkçı Parti PVV'nin Zaferi Müslümanları Endişelendirdi

Hollanda'da 22 Kasım'da yapılan genel seçimlerde aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), 37 sandalyeyle birinci parti oldu. PVV'nin zaferi, Hollanda'daki Müslümanları tedirgin etti...


  • Kayıt: 26.11.2023 21:12:41 Güncelleme: 26.11.2023 21:12:41

Ömer Altay: Hollanda'da Irkçı Parti PVV'nin Zaferi Müslümanları Endişelendirdi

Hollanda Türk İslam Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Ömer Altay, PVV'nin zaferinin kendilerini endişelendirdiğini söyledi. Altay, "Her ne kadar seçim maratonunu birinci olarak bitirmiş olsa bile korkulara mahal vermemeliyiz" dedi.

Altay, PVV'nin geçmişte İslam karşıtı söylemleriyle tanındığını belirterek, "PVV'nin lideri Geert Wilders, daha önceleri camilerin kapatılması ve Kuran-ı Kerim'in yasaklanması gibi radikal çıkışlar yapmıştı. Ancak son dönemde daha ılımlı söylemler kullanıyor" diye konuştu.

Altay, PVV'nin tek başına hükümet kurma şansının olmadığını belirterek, "PVV'nin hükümetin diğer partilerinden destek alması gerekiyor. Bu durumda PVV'nin radikal söylemlerinin hayata geçmesi zor gözüküyor" dedi.

Altay, Avrupa'nın genelinde aşırı sağcı partilerin güçlenmesinden duydukları endişeyi de dile getirdi. Altay, "Irkçılık ve yabancı düşmanlığı Avrupa'da giderek artıyor. Bu durum bizi çok endişelendiriyor" diye konuştu.

PVV'nin zaferinin nedenleri

PVV'nin zaferinin nedenleri arasında, Hollanda'da son dönemde yaşanan göçmen krizi ve ekonomik zorluklar gösteriliyor.

PVV, göçmen karşıtı söylemleriyle oy topladı. Parti, Hollanda'ya gelen göçmen sayısının azaltılmasını ve göçmenlerin asimilasyonunun sağlanmasını vaat ediyor.

PVV, ayrıca ekonomik zorluklar yaşayan seçmenlerden de oy aldı. Parti, Hollanda'nın ekonomisinin iyileştirilmesi ve işsizliğin azaltılması için vaatler sunuyor.

PVV'nin zaferi, Hollanda'nın siyasetinde bir dönüm noktası olarak değerlendiriliyor. Partinin zaferi, Avrupa'daki aşırı sağcı partilerin yükselişine de işaret ediyor.

Amsterdam / Ebubekir TURGUT