Utrecht'te Yaşlıları Dolandıran Sekiz Kişi Tutuklandı

Utrecht polisi, ülkedeki onlarca yaşlıyı dolandıran sekiz kişiyi tutukladı...


  • Kayıt: 06.12.2023 12:44:56 Güncelleme: 06.12.2023 12:44:56

Utrecht'te Yaşlıları Dolandıran Sekiz Kişi Tutuklandı

Şüpheliler, hem erkek hem de kadınlardan oluşuyor. Kurbanları arkadaşlık sitesi veya uygulaması aracılığıyla tanıştıklarını zannedirerek randevuya çıkardılar. Gerçekte ise, mağdurların evlerinde değerli eşya veya para olup olmadığını öğrenmeye çalışıyorlardı.

Yaşlıların evlerinden zorla çıkarıldığı, uyuşturulduğu veya zincirlendiği söyleniyor.

Polis, 20'den fazla erkekten toplam 350.000 Euro'dan fazla para ve değerli eşya çalındığını bildirdi. Bu durum örneğin mücevher ve altınla ilgili.

Mağdurlar, Assen, Amsterdam, Den Bosch, Heerlen ve Utrecht'ten olmak üzere ülkenin dört bir yanından bildirildi. Polis, daha fazla insanın grubun kurbanı olmasını bekliyor. Yakalanan miktarın da muhtemelen daha yüksek olduğu düşünülüyor.

Polis, soruşturma sonucunda evlerde arama yaptı ve araçlara el koydu. Aramalar sonucunda, "evde yaşayan çocukların yaşam durumuyla ilgili endişelere" yol açtı. Bu durum Veilig Thuis'e bildirildi.

Polis, Salı günü düzenlediği koordineli operasyonda yedi şüpheliyi tutukladı. Sekizinci şüpheli zaten parmaklıklar ardındaydı. Daha fazla tutuklamanın beklendiği bildirildi.

Polis, mağdurların utandığını söylüyor. Seniors & Safety'nin ulusal proje lideri Sybren van der Velden, "Buna gerek yok çünkü failler bu tür dolandırıcılıklarda çok karmaşık bir şekilde çalışıyor" diyor.

Polis, faillerin bulunabilmesi için insanların suçu bildirmesinin çok önemli olduğunu söylüyor. "Bu yüzden bir süre önce meydana gelen durumları bildirmek de mantıklı."