Hollanda Türk Göç Tarihindeki Birinci Nesil İz Bırakanları Seçiliyor

Hollanda Türk Toplumunun Hollanda'ya göç ve yerleşim sürecinde, birinci nesilden bazı isimler öncülük görevi yapmışlardır...


  • Kayıt: 08.12.2023 11:15:43 Güncelleme: 08.12.2023 18:22:48

Hollanda Türk Göç Tarihindeki Birinci Nesil İz Bırakanları Seçiliyor

Hollanda Türk Toplumunun Hollanda'ya göç ve yerleşim sürecinde, birinci nesilden bazı isimler öncülük görevi yapmışlardır. Bu isimler, sendikal ve siyasal haklar, örgütlenme, hukuk, sosyal rehberlik, eğitim, basın, kültür, spor ve girişimcilik gibi değişik toplumsal alanlarda, bir toplum emektarlığı ve öncülüğü yapmışlardır. Büyük bir özveri ve adanmışlık ruhu ile çalışarak, toplumsal kazanımlar sağlamışlardır.

Böylece bu inisiyatifler yeni ülke Hollanda ile bütünleşmede önemli mesafeler alınmasına, sürecin hızlı ve sağlıklı gelişmesine katkı sunmuşlardır.

HOTIAD'dan Öncü Emektarlara Onurlandırma Programı

HOTIAD olarak, kuruluşumuzun 60. yılında bu öncü emektarları hatırlamak ve bir program ile onları onurlandırmak istiyoruz. Hayatta iseler kendileri, vefat etmiş iseler yakınları ile birlikte olarak, onlara değer bir program düzenleyerek, Hollanda Türk Toplumu adına kendilerine bir şükran plaketi sunacağız. Dönemin yüksek bürokratları, siyasetçileri gibi ilgili tüm paydaşların davetli olacağı, anıların canlı paylaşılacağı zengin ve yüksek formatlı bir program tasarlamaktayız.

Geniş Katılımlı Seçimlerle İz Bırakanlar Belirlenecek

Geniş toplumsal tabanlı bir seçici kurul tarafından yapılacak olan seçimlerin son hali, bir noterlikçe derlenecek ve kesinlik kazanacaktır. Adaylar arasından ilk 10'a girenler İZ BIRAKANLAR olarak taltif edilecektir.

Başvuru Formu www.hotiad.nl'de

HOTIAD'ın himayesinde gerçekleşecek bu çalışma için Hollanda'daki tüm Türk Sivil Toplum kuruluşları ve fertlerinden, yukarıdaki tasvire uyan, yaptıkları çalışmalar ile iz bırakan, birinci nesile ait, adaylığa uygun isimlerin, başvuru formu bildirmeleri gerekmektedir. Başvuru formunu www.hotiad.nl sitemizde bulabilirsiniz.

Haber: Tarık OKAN