Hollanda'da bu hafta neler yaşandı?

Hollanda'nın gündeminde bu hafta; çiftçi protestoları, Rotterdam'daki patlama ve azaltılan tren seferleri vardı. İşte yaşananlar...


  • Kayıt: 04.02.2024 20:21:16 Güncelleme: 04.02.2024 20:24:08

Hollanda'da bu hafta neler yaşandı?

Belçika’da çiftçiler Hollana sınırını traktörle kapatarak, araç trafiğine engel oldu. Kilometrelerce kuyruklar oluştu. Rijkswaterstaat Belediyesi, Belçika’ya araçla gideceklere seyahatlerini erteleme çağrısında bulundu, 'Durumun ne olacağı belirsiz, protestoları takip ediyoruz' denildi. Ayrıca Hollanda’da da çok sayıda kentte çiftçi eylemi gerçekleşti.

Rotterdam- Amsterdam arası tren seferleri azaltıldı

Hollanda’da, Rotterdam ile Amsterdam arasında sefer yapan hızlı tren sayısı azaltıldı, hız sınırı düşürüldü. Demiryolu şirketi Prorail tarafından yapılan açıklamada, söz konusu hat üzerindeki köprü ve viyadük inşaatında çatlaklar tespit edildiği duyuruldu. Hız sınırını saatte 120 kilometreye düşürülürken, iki şehir arasındaki sefer sayısı beşten üçe indirildi. Hat üzerinde yaşanan sorunun,  yurt dışı trenlerinde de rötarlara neden olabileceği aktarıldı.

Belediyelerin geliri 13 milyar avroyu aşacak

Belediyelerin vergilerden elde edeceği gelirin, bu yıl 13,3 milyar avroya yükseleceği öngörüldü. Hollanda İstatistik Kurumu, 2023 yılına göre artışın yüzde 8,5 oranında olacağını açıkladı. Ayrıca turist vergisinden de 538 milyon avro kâr edileceği duyuruldu.

Rotterdam’da patlama: 3 can kaybı

Geçtiğimiz pazartesi günü, Rotterdam’da bir binada, uyuşturucu laboratuvarı bağlantılı olduğu tahmin edilen patlama yaşandı. Patlamada 3 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin cansız bedenlerine ulaşma çalışmaları günler sürdü. Son cenaze cuma sabahı çıkarılabildi.