Hollanda’da evsiz adam otoban kenarında çadırda yaşamaya karar verdi

39 yaşındaki Frank, iki haftadır Uden yakınlarındaki A50 otoyolunun kenarında park ettiği bir karavanda yaşıyor...


  • Kayıt: 07.02.2024 18:48:55 Güncelleme: 07.02.2024 18:57:25

Hollanda’da evsiz adam otoban kenarında çadırda yaşamaya karar verdi

Uden, 7 Şubat 2024 - 39 yaşındaki Frank, iki haftadır Uden yakınlarındaki A50 otoyolunun kenarında park ettiği bir karavanda yaşıyor. İki ay önce kira borcu nedeniyle evinden atılan Frank, dört kedisiyle birlikte belediyede dolaşıyor. Hiçbir yerde kalıcı bir yer bulamıyor ve her defasında kovuluyor. Evcil hayvanları olduğu için acil durum barınma tekliflerini reddediyor.

"Utanma duygusunu geçtim artık," diyor Frank. Hızlı akan trafiğin gürültüsünün ortasında, bakımsız bir paralel yolda park etmiş karavanında yaşıyor. Frank'ın başka seçeneği yok.

On Bir Yıllık Kiracı, Dokuz Ay Kira Borcu

Frank, on bir yıl boyunca Area konut kooperatifinin bir evinde kiracıydı. Son altı yıldır bir kayyımı vardı, ancak bu borçlarını ödemesine yardımcı olmadı. Kira borcu dokuz aya kadar yükseldi ve Area onu evden çıkardı.

Evden Karavana, Kız Kardeşten A50'ye

Frank önce kız kardeşinin yanında kalabildi, ancak oradan da ayrılmak zorunda kaldı. Son parasını kullanarak kız kardeşinden karavanı satın aldı ve elle taşıdı. Başlangıçta ısıtma ve duş olmadan karavanda yaşıyordu ve kısa süre sonra De Maashorst Doğa Merkezi'nin otoparkından atıldı. Parkın sahibi karavanı A50 otoyolunun kenarındaki buraya çekti.

Verdihuis'te Yer Yok, Yardım Yok

Maashorst Belediyesi, Frank'a kriz konaklama merkezi olan Verdihuis'te bir yer teklif etti. Ancak Frank oraya gitmek istemiyor. "Kedilerim gelemiyor ve ben de bağımlılar ve diğer sorunları olan insanlarla birlikte olmak istemiyorum. Kedilerim benimle kalmalı, onlardan ayrılamam." Verdihuis'ten bir çalışan, evcil hayvanlara izin verilmediğini doğruladı.

Posta Adresi Yok, Yardım Yok

Frank'ın posta adresi olmadığı için yardım da alamıyor. İşini ve arabasını kaybetti ve şimdi yeni bir ev arıyor. "Şu anda başvursam bile, posta adresi olan birini seçerler ve ben ilk turda elenirim."

Soğuk ve Sorunlara Rağmen Pozitif Kalmak

Tüm bu sorunlara rağmen Frank pozitif kalmaya çalışıyor. Karavanda bir odun sobası yaptı ve çatıdaki bir kova suyla duş alıyor. Geçtiğimiz haftalardaki aşırı soğuk hava çok zordu, ancak kedileriyle birlikte hayatta kaldı.

"Yaz aylarını gerçekten iple çekiyorum," diyor Frank. "Ama o zamana kadar bir çözüm bulmayı da umuyorum."

Konut Kooperatifi Area ve Maashorst Belediyesi Tepki Vermedi

Area konut kooperatifi Salı öğleden sonra yorum yapmak için ulaşılamadı. Maashorst Belediyesi, bu tür kişisel durumlar hakkında yorum yapmadıklarını söyledi.

Frank'ın geleceği belirsiz. Kedileriyle birlikte yaşayabileceği bir ev bulmayı umuyor. O zamana kadar A50 otoyolunun kenarındaki karavanda, toplumun kenarında yaşamaya devam edecek.

(foto: Noël van Hooft)

Haber : Tarık OKAN