Hollanda kendi tank taburu kurmayı düşünüyor ancak yeterli bütçe yok

Hollanda, Rusya'nın Ukrayna'daki savaşının ortasında kendi tank taburunu yeniden oluşturmayı düşünüyor, ancak şu anda bunun için herhangi bir finansman yok...


  • Kayıt: 07.02.2024 19:02:02 Güncelleme: 07.02.2024 19:04:07

Hollanda kendi tank taburu kurmayı düşünüyor ancak yeterli bütçe yok

Hollanda Savunma Bakanı Kajsa Ollongren ve Savunma Bakanı Christophe van der Maat'ın 5 Şubat'ta parlamentodaki soru önergelerine verdikleri yanıtta, mevcut savunma bütçesinin bir tank taburu kurmanın maliyetini karşılamadığını ve böyle bir kararın ek para gerektireceğini ve bir sonraki hükümete bağlı olacağını yazdılar.

Soğuk Savaş döneminde 1.000'e yakın tanka sahip olan Hollanda, bütçe kesintilerinin ardından 2011 yılında son iki tank taburundan da kurtuldu.

Ülke 2015 yılından bu yana Almanya'dan 18 adet Leopard 2 A6 tankı kiraladı ve bunlar Alman-Hollanda 414 Tank Taburu bünyesindeki beş bölükten birini oluşturuyor.

Ollongren ve Van der Maat, "2022'den bu yana kötüleşen güvenlik durumu göz önüne alındığında, silahlı kuvvetlerimizin daha da güçlendirilmesi elzemdir," diye yazdı.

"Eğer Silahlı Kuvvetler için ek bütçe olursa, tüm kabiliyetleri gözden geçireceğiz. Dolayısıyla bir tank taburuna ilişkin karar bir sonraki Bakanlar Kurulu'na kalmıştır."

NATO'nun 2022 yılında yayınladığı savunma planlama kabiliyeti incelemesi Hollanda ordusunun kara gücü ve muharebe desteği alanlarındaki eksikliklerine dikkat çekmişti. Savunma yetkilileri yeni bir tank taburunun ittifakı güçlendireceğini ve Hollanda'nın öncelikli hedefi olan ağır piyade tugayı kurma hedefini destekleyeceğini de sözlerine eklediler.

Başbakan Mark Rutte hükümeti Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından yeni kabine görüşmeleri sürerken geçici bir rol üstlendi. Hollanda'da geçici bir hükümet geleneksel olarak kendisini elindeki işlerle sınırlarken, bir tank taburu kurmak ve işletmek için gereken milyarlarca avroyu tahsis etmek gibi tartışmalı kararlardan kaçınır.

Yetkililer, bir tank taburunun, tankların satın alınmasının yanı sıra bakım, yedek parça, işletme ve personel maliyetlerini de içeren 15 yıllık bir planlama dönemine göre yılda 260 milyon ila 315 milyon avro arasında bir maliyete sahip olduğunu söyledi.

Taburun yapısı, tankların Hollandalılara ait olduğu ve personelin %20'sinin Alman olduğu 414 Tank Taburu'nun yapısını yansıtabilir.

Hollanda'nın 2024 savunma bütçesi geçen yılki yaklaşık 15 milyar avroluk savunma harcamasından 21.4 milyar avroya yükseldi. Bu miktara tanklar için ayrılan fon dahil değil.

Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden savaşının ortasında, NATO üyeleri geçen yıl Temmuz ayında, savunma fonlarının %20'sinin büyük teçhizata ayrılmasıyla birlikte, yıllık gayri safi yurtiçi hasılalarının en az %2'sini savunma için harcama sözü verdiler. Hollanda hükümetine göre Hollanda'nın 2024 bütçesi GSYH'nin %1.95'ine denk geliyor.

Parlamentoya gönderilen mektuba göre Alman hükümeti geçtiğimiz yaz Hollanda'yı Leopard 2 A8 ana muharebe tankı için ortak bir satın alma girişimine davet etti.

Hollanda, hükümetin bekçi statüsünde olması nedeniyle kararın ertelenmesini istedi.

Çek Cumhuriyeti Aralık ayında, KNDS ortak girişiminin bir üyesi olan Krauss-Maffei Wegmann tarafından geliştirilen A8 varyantı için Almanya ile ileri düzeyde müzakerelerde bulunduğunu söyledi.

Tank Rheinmetall'in 120 mm'lik topuyla birlikte gelecek. KNDS ve Leonardo ayrıca İtalya'ya Leopard 2 A8 tabanlı bir ana muharebe tankı sağlamak üzere bir anlaşma imzaladı.

Hollanda, Fransız-Alman Ana Kara Muharebe Sistemi projesine katılmak istiyor.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Sébastien Lecornu Eylül ayında yaptığı açıklamada, Paris ve Berlin'in, hükümetleri gelecekteki tankın özelliklerini belirledikten sonra, ilgilenen diğer Avrupa Birliği üyelerini de projeye katılmaya davet etmeyi planladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz yıl Hollanda ve Danimarka, Ukrayna için yaklaşık 165 milyon avro karşılığında 14 adet Leopard 2 A4 tankı satın almayı kabul etmiş, daha önce de Danimarka ve Almanya ile birlikte zor durumdaki ülkeye en az 100 adet Leopard 1 A5 tankı tedarik etmek üzere bir araya gelmişlerdi.