57 Yaşındaki Hollandalı Adam Kalp Nakli Rekoru Kırdı!

57 yaşındaki Bert Janssen, 17 yaşından beri donör kalbiyle yaşıyor ve bu da onu kalp nakli sonrası en uzun süre yaşayan kişi yapıyor...


  • Kayıt: 08.02.2024 19:11:31 Güncelleme: 08.02.2024 19:11:31

57 Yaşındaki Hollandalı Adam Kalp Nakli Rekoru Kırdı!

57 yaşındaki Bert Janssen, 17 yaşından beri donör kalbiyle yaşıyor ve bu da onu kalp nakli sonrası en uzun süre yaşayan kişi yapıyor. Guinness Dünya Rekorları tarafından da teyit edilen bu başarı, Janssen'in hayatta kalma mücadelesinin ve tıp biliminin ilerlemesinin bir kanıtı.

Bağışlanan Kalbe Minnettarlık:

Janssen, BBC'ye verdiği demeçte, 40 yıl önce kendisine "inanılmaz bir hediye" veren donörüne hala minnettar olduğunu söyledi. Janssen şu anda evli ve iki yetişkin erkek çocuk babası.

Kardiyomiyopati ve Nakil Süreci:

17 yaşındayken kardiyomiyopati teşhisi konulan Janssen'in kalp nakline ihtiyacı vardı. Fakat 1984'te Hollanda'da bu ameliyat henüz mümkün değildi. Londra'daki Harefield Hastanesi'nde yüzlerce benzer nakil gerçekleştirilmiş olması nedeniyle Janssen, umudunu buraya bağladı ve yoğun bir operasyona kabul edildi.

Bekleme Listesi ve Artan Başarı:

Janssen, nakil için Birleşik Krallık'a gitmek zorunda kaldı. Orada iki bağışçının bir trafik kazasında hayatını kaybetmesi ve Janssen'e birinin kalbinin nakledilmesi hayatını kurtardı. Janssen'in Londra'da ameliyat edildiği yıl, Hollanda'da da ilk kalp nakli gerçekleşti. Günümüzde ise bu ameliyatlar oldukça yaygın hale geldi. Hollanda Organ Nakli Vakfı'na göre 2023 yılında Hollanda'da 74 kalp nakli gerçekleştirildi.

Bekleme Listesinde Azalma:

Şu anda kalp nakli bekleyen 149 kişi var. Bu sayının geçmiş yıllara göre azalmış olması, hem başarılı nakillerin artmasına hem de hastaların nakil beklerken hayatını kaybetme oranının düşmesine bağlanıyor.

Tarık OKAN