Hollanda Eski Başbakanı Dries van Agt ve Eşi El Ele Ötenazi ile Yaşamlarına Son Verdi

Hollanda'nın eski Başbakanı Dries van Agt (93) ve eşi Eugenie van Agt (93) Pazartesi günü el ele vererek ötenazi hakkını kullanarak yaşamlarına son verdiler. Son dönemlerde sağlık durumları iyi olmayan çift, kendi ölümlerini kendileri tercih etti...


  • Kayıt: 10.02.2024 20:32:21 Güncelleme: 10.02.2024 20:32:21

Hollanda Eski Başbakanı Dries van Agt ve Eşi El Ele Ötenazi ile Yaşamlarına Son Verdi

Ülkede son zamanlarda giderek daha fazla çift, ötenazi yoluyla hayatlarını birlikte sonlandırmayı tercih ediyor.

Filistin halkına yaşatılan büyük açılara sessiz kalan ve kurucusu olduğu Hristiyan Demokrat Parti (CDA) üyeliğinden 2021 yılında istifa eden Agt, 1977'den 1982'ye kadar Hollanda'da başbakanlık yapmıştı. Daha önce de üç farklı kabinede adalet bakanı olarak görev alan Agt ve eşi, sınırlı sayıda kişinin katıldığı cenaze töreni sonrası toprağa verildi.

Agt çiftinin ölüm haberini, insan hakları örgütü The Rights Forum'un Direktörü Gerard Jonkman, "el ele vefat ettiler" bağlığı altında duyurdu. Van Agt, 2016'da 101 yaşında hayatını kaybeden Piet de Jong'dan bu yana Hollanda'nın en yaşlı eski başbakanıydı.

Agt'ın Ötenazi Kararı Tartışma Yarattı

Agt'ın ötenazi kararı Hollanda'da ve uluslararası kamuoyunda tartışmalara yol açtı. Bazıları, Agt'ın saygın bir politikacı ve insan hakları savunucusu olduğunu ve kendi ölümüne karar verme hakkının olduğunu savundu.

Diğerleri ise ötenaziye karşı çıkarak, Agt'ın kararının diğer yaşlı ve hasta insanlar üzerinde baskı yaratabileceğini ve bu tür bir uygulamanın suistimal edilebileceğini savundu.

Ötenazi Hakkı Hollanda'da Yasaldır

Hollanda, ötenazinin yasal olduğu ilk ülkedir. 2002 yılında kabul edilen yasa, 12 yaşından büyük ve dayanılmaz bir acı çeken hastaların ötenazi talep etmesine izin veriyor.

Hasta, tıbbi ve psikiyatrik değerlendirmelerden geçtikten sonra ve iki doktor tarafından onaylandıktan sonra ötenazi talebinde bulunabilir.

Agt'ın Ölümü Tartışmaları Yeniden Alevlendirdi

Agt'ın ölümü, Hollanda'da ötenazi hakkının kapsamını ve etik yönlerini yeniden gündeme getirdi. Tartışmaların önümüzdeki günlerde de devam etmesi bekleniyor.