Deventer'de 6 Şubat Depremlerinin Sene-i Devriyesinde Duygusal Anlar Yaşandı

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'yi sarsan ve büyük yıkıma neden olan depremlerin sene-i devriyesinde Deventer'de yaşayan vatandaşlarımız ve STK'ların girişimiyle Bibliotheek Deventer'de özel bir kolajın açılışı gerçekleşti...


  • Kayıt: 10.02.2024 20:46:37 Güncelleme: 10.02.2024 20:46:37

Deventer'de 6 Şubat Depremlerinin Sene-i Devriyesinde Duygusal Anlar Yaşandı

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'yi sarsan ve büyük yıkıma neden olan depremlerin sene-i devriyesinde Deventer'de yaşayan vatandaşlarımız ve STK'ların girişimiyle Bibliotheek Deventer'de özel bir kolajın açılışı gerçekleşti. Kolaj, depremden kurtulan çocukların resimlerinden oluşuyor ve Deventer'deki çocuklarla birlikte Türkiye'deki çocuklar için yapılan resimler de kolaja eklendi.

Açılış törenine T.C.Deventer Başkonsolosu Muammer Hakan Cengiz, Deventer'deki Türk vatandaşları, STK temsilcileri ve sanatseverler katıldı. Törende duygusal anlar yaşanırken, depremden etkilenen çocuklar için dua edildi.

Ressam ve resim öğretmeni Şahika Çağlar, yaptığı konuşmada, "Depremin en büyük yıkımı çocuklarımızın ruhunda oldu. Bu kolajı, onların yaşadıkları travmaları atlatmalarına yardımcı olmak ve yeniden umutlanmalarını sağlamak için hazırladım." dedi.

Etkinlikte emeği geçen tüm gönüllülere, Deventer Kütüphanesi Müdürü Alice van Diepen ile ekibine ve Gemeente Deventer Belediye Başkanı Ron Konig'e de teşekkür edildi.

Başkonsolos Hakan Cengiz ve Belediye başkanı Konig, yaptığı konuşmada, "Deventer şehri olarak Türkiye'deki depremzedelerin acısını paylaşıyoruz. Bu zor zamanda dayanışma gösteren tüm vatandaşlarımıza ve STK'lara teşekkür ediyorum." dedi.

Etkinlik, Deventer'deki Türk vatandaşları ve STK'ların depremzedeler için organize ettiği yardım kampanyalarına ilişkin bilgiler verilmesiyle sona erdi.

Katılımcıların Görüşleri

Etkinliğe katılan vatandaşlar, duygularını şu şekilde dile getirdiler:

  • "Depremin sene-i devriyesinde böyle bir etkinliğe katılmak çok anlamlıydı. Depremden etkilenen çocuklar için dua ettik ve onlara destek olmak için elimizden geleni yapacağız."
  • "Deventer şehri ve Hollanda halkı bize her zaman destek oldu. Bu zor zamanda yanımızda oldukları için çok teşekkür ederiz."
  • "Depremden kurtulan çocukların resimlerinden oluşan kolaj çok etkileyiciydi. Bu kolaj, çocukların yaşadıkları travmaları ve umutlarını gözler önüne seriyor."

Etkinlik, Deventer'deki Türk vatandaşları ve Hollanda halkı arasında dayanışmanın bir göstergesi olarak değerlendirildi.

Deventer / Tarık OKAN