Lahey'deki İsrail Büyükelçiliği Çevresine Acil Durum Emri Çıkarıldı

Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen, Pazartesi günü belediye meclisini, İsrail Büyükelçiliği çevresinde acil durum emri çıkarıldığını bildirdi...


  • Kayıt: 13.02.2024 11:41:47 Güncelleme: 13.02.2024 12:26:56

Lahey'deki İsrail Büyükelçiliği Çevresine Acil Durum Emri Çıkarıldı

Lahey Belediye Başkanı Jan van Zanen, Pazartesi günü belediye meclisini, İsrail Büyükelçiliği çevresinde acil durum emri çıkarıldığını bildirdi. Bu emir, polisin elçilik binasını kontrol etmesine, bölgedeki insanları kontrol etmesine veya sınır dışı etmesine ve bu kişilerin binaya girişini engellemesine izin veriyor.

Johan de Wittlaan'daki bina, geçen Çarşamba gününden bu yana artırılmış güvenlik altına alınmış durumda. Bina siyah perdelerle çevrilmiş ve belediye başkanı o dönemde bunun "son derece ciddiye alınması gereken" bir tehdit nedeniyle gerçekleştiğini açıklamıştı. Ne tür bir tehdit olduğu ve arkasında kimin olduğu ise belirtilmedi.

Van Zanen, Pazartesi günü yaptığı açıklamada tehdidin hala çok ciddiye alındığını vurguladı. Belediye başkanı, "Johan de Wittlaan'ın bir kısmının artık kullanılamamasının çevre ve trafik açısından ne kadar ciddi olduğunun çok iyi farkındayım" dedi ve konseye "Durumdaki değişiklikler hakkında sizi bilgilendirebilirsem bunu yapacağım" sözünü verdi.

İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan savaş, son aylarda Hollanda'da da gerginliğe yol açtı.

Lahey / Tarık OKAN