Son Derece Acı Tortilla Çipi "Hot Chip Challenge" AB'de Yasaklandı

"Hot Chip Challenge" isimli son derece baharatlı tortilla çipinin üreticisi, Avrupa Birliği'ndeki (AB) satışlarını durdurduğunu açıkladı...


  • Kayıt: 13.02.2024 11:44:03 Güncelleme: 13.02.2024 11:45:19

Son Derece Acı Tortilla Çipi "Hot Chip Challenge" AB'de Yasaklandı

"Hot Chip Challenge" isimli son derece baharatlı tortilla çipinin üreticisi, Avrupa Birliği'ndeki (AB) satışlarını durdurduğunu açıkladı. Ürün, aşırı sıcaklığı ve yüksek kapsaisin içeriği nedeniyle sağlığa zararlı olarak kabul edildi.

ABD'de Çocukların Ölümü ve Yasaklama

Eylül ayında ABD'de 14 yaşındaki bir çocuğun ürünü tükettikten sonra hayatını kaybetmesi, "Hot Chip Challenge"ın tehlikeli olduğunu gösteren ilk olay değildi. Birçok çocuk da ürünü yedikten sonra hastaneye kaldırıldı. Massachusetts'te 14 yaşında bir çocuğun ölümünün üründen kaynaklandığı kesin olarak kanıtlanamamış olsa da, aile bu iddiayı savundu.

"Hot Chip Challenge", tabut şeklindeki bir kutuda satılan ve tek bir tortilla çipinden oluşuyordu. Çipi yiyebilmek için koruyucu eldiven de kutuya dahil edilmişti.

Ultra sıcak çip, Carolina Reaper, Trinidad moruga akrep, habanero ve kırmızı jalapeño olmak üzere dört tür biberin yoğun bir karışımını içeriyordu. Çipin yaklaşık %20'si biberlerden oluşuyordu.

Carolina Reaper, yakın zamana kadar Scoville ölçeğinde 1,8 milyon ile 2,2 milyon arasında yer alan dünyanın en sıcak biberiydi. Karşılaştırma açısından, normal Tabasco sosu 2500-5000 Scoville puanına sahipken, biber gazı 2 milyon ile 5,3 milyon arasında bir puana sahiptir. Biberleri acı yapan madde olan saf kapsaisin ise 15 ila 16 milyon Scoville puanına sahiptir.

"Hot Chip Challenge"ın Scoville puanı hakkında çelişkili bilgiler mevcut. Bazı kaynaklarda 2 milyon Scoville puanı belirtilirken, diğer kaynaklarda bu puanın 9 milyon 300 bin olduğu belirtiliyor. Her iki durumda da ürün, aşırı derecede acı olarak kabul edilir.

Ürün Yetişkinlere Yönelikti, Ama Çocuklar Tarafından da Tüketildi

Üretici Paqui, ürünün yetişkinlere yönelik olduğunu ve bunun çiplerde de belirtildiğini, ancak giderek daha fazla gencin tükettiğini vurguladı. Paqui'ye göre ürün tüm gıda güvenliği koşullarını karşıladı.

Avrupa versiyonu Çek Cumhuriyeti'nden geliyor ve geçen yılın sonunda çoğu AB ülkesinde satıldı. Geçtiğimiz yıl Hollanda Gıda ve Tüketici Ürün Güvenliği Otoritesi (NVWA), Amerika yasağına yanıt olarak Avrupa versiyonu konusunda endişe duymadığını belirtmişti.

Ancak Almanya 2023 yılı sonunda çip satışını yasaklayan ilk ülke oldu. Belçika da aynısını bu yılın başında yaptı. Almanya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve İtalya'daki sağlık yetkililerinin de ürünü yasaklamasının ardından AB de ürünü yasakladı.

Üretici web sitesinde şunları söyledi: "Hot Chip Challenge ürün grubu, laboratuvar sonuçlarına ve yüksek dozda kapsaisin nedeniyle tüketicilere yönelik sağlık risklerine ilişkin daha sonra yapılan bir çalışmaya dayanarak tehlikeli bir gıda olarak değerlendirildi. Sonuç olarak, bu ürünün AB'deki satışları askıya alındı. Bunu bir geri çağırma takip edecek."

Amsterdam / Tarık OKAN