Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Wilders, Türkiye'de İslam'a Hakaret Ettiği İçin Gözaltına Alınan Avukata Destek Verdi

Hollanda'da 22 Kasım'da yapılan erken genel seçimlerde zafer kazanan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, şeriatla ilgili bir tweet attığı ağır hakaret gerekçesiyle gözaltına alınan avukat Feyza Altun'a sosyal medya hesabından destek verdi...


  • Kayıt: 20.02.2024 10:29:43 Güncelleme: 20.02.2024 10:29:43

Hollandalı Aşırı Sağcı Lider Wilders, Türkiye'de İslam'a Hakaret Ettiği İçin Gözaltına Alınan Avukata Destek Verdi

Hollanda'da 22 Kasım'da yapılan erken genel seçimlerde zafer kazanan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, şeriatla ilgili bir tweet attığı ağır hakaret gerekçesiyle gözaltına alınan avukat Feyza Altun'a sosyal medya hesabından destek verdi.

Wilders, paylaşımında "Feyza Altun bir kahramandır!" ifadelerini kullandı.

"Şeriate s......" paylaşımı yapan Altun'un mesajı sosyal medyada büyük bir tartışmanın fitilini ateşlerken, "#feyzaaltuntutuklansın" etiketinin gündem olması sonrasında ünlü avukat kendisinden şikayetçi olanlar için zehir zemberek ifadeler kullandı.

Soruşturma Başlatılmıştı:

İçişleri Bakanlığına bağlı Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Güvenlik Daire Başkanlığı, Altun'un şeriatla ilgili paylaşımı üzerine re'sen soruşturma başlatmıştı.

Wilders'ın Zaferi:

Wilders liderliğindeki Özgürlük Partisi (PVV), 22 Kasım'daki seçimlerde oylarını artırarak 37 sandalye elde etti ve Hollanda'nın en büyük birinci partisi oldu. Daha sonra iki Milletvekili partisinden istifa etmişti.

Wilders'ın Paylaşımı Tartışma Yarattı:

Wilders'ın Altun'a destek mesajı, Hollanda'da ve Avrupa'da tartışmalara yol açtı. Bazıları Wilders'ın paylaşımını "tehlikeli" ve "provokatif" olarak nitelendirirken, bazıları ise Altun'un ifade özgürlüğünün savunulması gerektiğini savundu.

Altun'un Durumu:

Feyza Altun, sorgulanmasının ardından serbest bırakıldı. Altun'un hakkında dava açılıp açılmayacağı ise henüz belli değil.

Haber : Tarık OKAN