Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı 7. Geleneksel Arabaşı Gecesi Düzenledi

Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı, 7. Geleneksel Arabaşı Gecesi'ni Amsterdam'daki kendi binasında düzenledi...


  • Kayıt: 20.02.2024 11:04:57 Güncelleme: 20.02.2024 14:49:34

Hollanda Konya Kültür ve Dayanışma Vakfı 7. Geleneksel Arabaşı Gecesi Düzenledi

Geceye, T.C. Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Müsiad Hollanda Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed KaradenizGültekin Eser, Amsterdam Esnaflar Birliği Başkanı Ramazan Kaya, Hollanda Kümbet Vakfı Başkanı Bekir Baş, Azerbaycan Türk Kültür Derneği Başkanı İlhan Aşkın, STK temsilcileri, hemşehri dernekleri yöneticileri ve diğer davetliler katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Başkan Hidayet Esenkaya yaptı. Esenkaya, 2024 yılı engellilere yönelik araba kampanyası başlattıklarını ve Ramazan ayında 17 Mart'ta yapılacak iftar yemeğine davetlerini açıkladı. Esenkaya ayrıca Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy'un Arabaşı Günü'nün gelecekte "Etli Ekmek Günü" olarak yapılmasını önerdiğini de sözlerine ekledi.

Etli Ekmek Günü Önerisi:

Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Arabaşı Günü'nün gelecekte "Etli Ekmek Günü" olarak yapılmasını esprili bir şekilde önerdi. Ersoy, "Etli ekmek bir öneriydi belki sizlerinde hoşuna gider. Küçük bir şakada diye bilirim." dedi.

Birlik ve Beraberlik Vurgusu:

Günün konuşmacısı T.C. Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, Hollanda'da bu ikinci defa Arabaşı Gecesi'ne katıldığını ve çok keyif aldığını söyledi. Ersoy, böylesi günlerin kültürümüzün yaşatılması açısından çok önemli olduğunu ve kendilerinin de katılarak destek olduklarını vurguladı.

Ersoy, Hollanda'dan Türkiye'ye döndüğünde Hollanda'nın neyi meşhur dediklerinde "Arabaşısı meşhurdur" diyeceğim diye espiri yaptı. Ersoy, "Burda bulunmamızın nedeni birlik ve beraberlik, birlikte zaman geçirmek. Bunu Azerbaycanlı ve diğer kardeşlerimizle birlikte yapmak keyif verici. Ayrıca birlik ve beraberliğimizi sağlamak için hepimiz gayret göstermeliyiz. Yaklaşan Ramazan ayındada farklı yerlerde bir araya gelerek birlik ve beraberliğimizi göstereceğiz." dedi.

Ortak Platform Aşaması:

Programa katılan hemşehri dernekleri yöneticilerinden edindiğimiz bilgiye göre gelecekte ortak bir platform kurma aşamasında oldukları belirtildi. Bunun yanında edindiğimiz bilgilere göre Hollanda'da birkaç tane Sivaslılara ait federasyonun olması platformun oluşmasında pürüzlerin oluşmasına neden olduğunu, bunu da yakında çözmek için gayret gösterdiklerini belirtiler.

Program, günün yemeği arabaşı ikramıyla devam etti. Yemek sonrası içilen Türk çayları eşliğinde hoş sohbetler oldu.

Amsterdam / Furkan TURGUT