Savcılık, Wilders'in öldürülmesi çağrısında bulunduğu iddia edilen iki Pakistanlı hakkında dava açacak

Savcılık, Geert Wilders'in öldürülmesi çağrısında bulunduğu iddia edilen iki Pakistanlı hakkında dava açacak. Suçlamalar, bir dini lider ve bir siyasi liderle ilgili toplantılarda ve sosyal medyada yapılan çağrılara dayanıyor...


  • Kayıt: 29.02.2024 10:15:06 Güncelleme: 29.02.2024 10:19:12

Savcılık, Wilders'in öldürülmesi çağrısında bulunduğu iddia edilen iki Pakistanlı hakkında dava açacak

İlk şüpheli, 55 yaşındaki bir adam, Wilders'in öldürülmesini kışkırtma suçlamasıyla karşı karşıya. Savcılık, bu adamın birkaç kez çağrıda bulunması nedeniyle suçlu olduğuna inanıyor.

Diğer şüpheli ise 29 yaşındaki bir adam ve Wilders'i öldürmeye kışkırtma suçlamasıyla karşı karşıya. Pakistanlı bir kriket oyuncusunun Wilders cinayetini kışkırtmaktan suçlu bulunmasının ardından, şüpheli kendisinin ve izleyicilerinin aynı eylemi gerçekleştirmesi gerektiğini belirtti.

Savcılık, Çarşamba günü Pakistan yetkililerinden şüphelilere yönelik adli yardım talebinde bulundu. Ancak, Hollanda ile Pakistan arasında hukuki yardım anlaşması olmaması nedeniyle işbirliği konusunda belirsizlik var.

Savcılık, duruşmaları 2 Eylül'e kadar erteledi ve iddialarla ilgili şüphelilerin dinlenmesi talebinde bulundu. Pakistan'dan henüz bir yanıt alınamadı.

Amsterdam / Tarık OKAN