KLM Pilot ve Teknisyen Açığı Yüzünden Tehlikede!

KLM, pandemi sonrası toparlanmasını tehlikeye atabilecek bir personel açığıyla karşı karşıya. Şirket, yüzlerce pilot ve teknisyen eksikliği nedeniyle uçuşlarını aksatmadan işleyemiyor...


  • Kayıt: 02.03.2024 10:09:54 Güncelleme: 02.03.2024 10:25:21

KLM Pilot ve Teknisyen Açığı Yüzünden Tehlikede!

Air France-KLM Grubu Rekor Kâr Açıkladı:

Perşembe günü 2023 yılı finansal sonuçlarını açıklayan Air France-KLM, 934 milyon euro rekor kâr elde ettiğini duyurdu. Bu, 2022'ye göre %28'den fazla bir artış anlamına geliyor. Şirketin cirosu da ilk kez 30 milyar avroyu aştı.

KLM Geride Kalıyor:

Air France ve Transavia'da yolcu sayıları 2022'ye göre %12'den fazla artarken, KLM hala pandemi öncesi seviyelere ulaşabilmiş değil. Hollandalı şirketin yıllık cirosu 12 milyar avroya yükselmesine rağmen, faaliyet kârı 702 milyon avrodan 650 milyon avroya düştü.

CEO Rintel Endişeli:

KLM CEO'su Marjan Rintel, sonuca "sağlam" dese de, endişesini gizleyemedi. "Yolcular seyahat etmek istiyor ve müşteriler geri dönüyor. Ama kesinlikle daha iyi olabilir."

Savaşlar Uçuşları Etkiliyor:

Ukrayna'daki savaş nedeniyle Belarus ve Rusya hava sahalarının kapatılması, Asya'ya yapılan uçuşların rotasını önemli ölçüde uzatıyor. Bu durum, daha fazla yakıt ve personel ihtiyacına yol açıyor. Gazze'deki savaş nedeniyle Tel Aviv'e uçuşlar da geçici olarak durduruldu.

Personel Açığı Tehlike Oluşturuyor:

KLM'nin yüzlerce pilot ve teknisyen eksikliği, uçuşların aksamasına ve iptal edilmesine neden olabilir. Bu durum, şirketin itibarını ve mali durumunu olumsuz etkileyebilir.

Amsterdam / Furkan TURGUT