60 Yıllık Başarı Hikayesi: Utrecht'teki Türk Girişimciler (TOV) 10. Yılını Kutladı!

Utrecht'teki Türk Girişimciler Derneği (TOV-Utrecht), 10. yıl dönümünü Laila Restaurant'ta düzenlenen iftar programıyla kutladı...


  • Kayıt: 28.03.2024 11:16:23 Güncelleme: 28.03.2024 13:39:55

60 Yıllık Başarı Hikayesi: Utrecht'teki Türk Girişimciler (TOV) 10. Yılını Kutladı!

Utrecht'teki Türk Girişimciler Derneği (TOV-Utrecht), 10. yıl dönümünü Laila Restaurant'ta düzenlenen iftar programıyla kutladı. Programa iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Burak Ersoy, Utrecht Belediye Başkan yardımcısı Suzanne Schilderman, Denk Partisi Utrecht Belediye Meclisi üyesi Mahmut Sungur, IGMG Utrecht Mescid-i Aksa, HDV Eyüb Sultan, HDV Utrecht Ulu Camii, Türk Kültür Ocağı Utrecht, Sv Nieuw Utrecht, STK başkan ve yöneticileri, çok sayıda işveren, kolluk kuvvetleri, TivoliVredenburg, Ondernemersfonds Utrecht yöneticileri ve TOV Utrecht başkanı Ömer Soner'in katılımıyla gerçekleşen programda Kur'an tilavetiyle başlayan sunuculuğunu başkan yardımcısı Nezahat Yıldırım yaptı.

10 yıllık başarı kutlamalarının yanı sıra "Misafir İşçiden Ekonomik Güce" anlatan "Anıt" da tanıtıldı. Anıtın resmi açılışı Haziran 2024'te yapılacak.

TOV-Utrecht Başkanı Ömer Soner yaptığı konuşmada, derneğin 10 yılda geldiği noktadan gurur duyduğunu ve Utrecht'teki Türk girişimcilere destek olmaya devam edeceklerini söyledi. Soner, "Bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 60 yıllık bir başarı hikayemiz var, bunu 1. nesil işçilerimize, atalarımıza borçluyuz.

Onları onure etmek, hikayelerini ve başarılarını bir sonraki nesile aktarmak için DENK Partisi Belediye Meclisi üyesi Mahmut Sungur'un da desteğiyle hatıra Anıtı dikeceğiz. Sizler en iyisine en güzeline layıksınız." dedi.

T.C. Amsterdam Başkonsolosu Mahmut Burak Ersoy, programa katılmaktan memnuniyet duyduğunu ve Ramazan ayının birlik ve beraberliğe katkısını vurguladı. Ersoy, Türkiye'deki deprem felaketine değinerek bir sene içinde toparlanabilmenin Hollanda Türklerinin büyük katkısı olduğunu belirtti.

Halen yardımların devam ettiğini ve bu sene göçün 60. Yılına yönelik çalışmalar yapılacağına da değinen Ersoy değişik etkinlikler olacağını söyledi. TOV Utrecht tarafından deprem döneminde gösterdiği olağanüstü çalışmalardan dolayı plaketle teşekkür edildi.

İftar sonrası başarı hikayesi yazanlar TOV Utrecht tarafından plaketle ödüllendirildi.

Başarı ödülleri:
Laila Utrecht (Hasan Akboğa)
Duran Elektrotechniek (Üzeyir Duran)
Broodje Ten Beste (Arif Alkan)
Renqli Zorg (Durmuş Alican)
BCU Banden (Mesut Gülistan)
Mega Floors (Cevat Gökmen)

Teşekkür/Destek Plaketleri
Başkonsolos (Mahmut Burak Ersoy)
Wethouder (Suzanne Schilderman)
Denk Encümen üyesi (Mahmut Sungur)
Silifke Ayran (Behzat Eren)
Voedselbank(Sabiet Balwant-gir)
Anıt santaçısı ( Aimee Zito Lima)

Etkinlikte katılımcılar bir araya gelerek networking yaptılar ve deneyimlerini paylaştılar.

Anıt Hakkında:

"Misafir İşçiden Ekonomik Güce" anıtı, Hollanda'ya göç eden Türk işçilerin hikayesini anlatıyor. Anıt, Utrecht bölgesinde yer alacak.

TOV-Utrecht Hakkında:

TOV-Utrecht, 2014 yılında Utrecht'te kurulan bir dernek. Dernek, Utrecht'teki Türk girişimcilere destek olmak ve işlerini geliştirmelerine yardımcı olmak için çeşitli faaliyetler yürütüyor.

Utrecht / Ebubekir TURGUT

Foto: Deniz ERKOCU