Borç yapılanması (schuldregeling), 2023'ün son çeyreğinde NVVK monitörlerinde kırılma olarak yansıdı

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde gerçekleşen borç uzlaşmalarının sayısı ve borç uzlaşmaları için yapılan başvuruların sayısı arttı...


  • Kayıt: 28.03.2024 12:03:24 Güncelleme: 28.03.2024 13:11:32

Borç yapılanması (schuldregeling), 2023'ün son çeyreğinde NVVK monitörlerinde kırılma olarak yansıdı

Geçen yılın dördüncü çeyreğinde gerçekleşen borç uzlaşmalarının sayısı ve borç uzlaşmaları için yapılan başvuruların sayısı arttı. Bu durum Divosa ve NVVK tarafından hazırlanan 'Monitor Schuldhulpverlening in onzeker tijden' raporuna göre gerçekleşmiştir. Borç ödeme süresinin 1 Temmuz 2023'ten itibaren yarı yarıya azalarak 18 aya düşmesinden bu yana monitör ilk kez bir artış gösteriyor.

Artış, hem Wnsp hem de Msnp'de geri ödeme süresinin yarıya indirilmesinin ardındaki hedefle uyumlu olarak yansidi ve sorunlu borçları olan kişiler için daha fazla borç anlaşması sağlandi. Yükseliş eğiliminin gerçekten daha fazla kişinin borç yapilanmasi için başvurmasından mı yoksa daha az borcun yapilanmasindanmi gerçekleştiği bir dönemden sonra bir yetişme sürecinden mi kaynaklandığı sorusu hala cevapsızdır. Bu durum 2024 yılının geri kalanında netleşecektir.

İzleme 23-q4 borç düzenlemeleri başlatılmadı[36]

Ayrıca daha fazla bildirim

2023'ün dördüncü çeyreğinde, daha fazla borç ödemesinin yanı sıra, borç yardımı için de daha fazla başvuru olmuştur. Bu artış üçüncü çeyrekten itibaren başlamıştır. Bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2023'te %22 daha fazla başvuru var. Bu eğilimin 2024 yılında da devam edeceğini umuyoruz. Bu, mali yardım sağlayıcılarının daha fazla insana ulaşmayı başardığı anlamına geliyor. CBS'ye göre Hollanda'da sorunlu borcu olan 726.000 hane bulunmaktadır.

Bu artışın birkaç nedeni olabilir. Örneğin, küçük yardım talepleri olan daha fazla bölge sakini belediyelere bildirimde bulunmaktadır. (Medyanın) geçim, yoksulluk ve borç konularına gösterdiği ilgi de bir rol oynayabilir. Buna ek olarak, artış belediyeler ve sakinler arasında erken sinyal verme yoluyla kurulan temasın bir sonucu olabilir. Son olarak, bir açıklama da daha fazla girişimcinin belediyelere bildirimde bulunması olabilir. 2023 sonbaharından bu yana, korona krizi nedeniyle özel moratoryum uygulanan girişimciler vergilerini ödemeye başlamak zorunda. Herkes bunu yapmayı başaramıyor. Monitör, girişimcilerin bu nedenle belediyelerle daha sık iletişime geçtiğini gösteriyor.

Monitör hakkında

Divosa ve NVVK üç ayda bir 'Belirsiz zamanlarda borç yardımı monitörü' yayınlamaktadır. Monitör, borç yardımı için yapılan başvuruların ve başlatılan (henüz tam olarak uygulanmayan) borç düzenlemelerinin sayısındaki gelişmelerin güncel bir resmini sunmaktadır. Monitör, 120 belediyeyi temsil eden daimi bir katılımcı panelinden gelen girdiler temelinde derlenmektedir. Bu baskı Ekim, Kasım ve Aralık 2023'teki durum hakkında fikir vermektedir.