Hollanda’da Emeklilik Hayal mi?

CNV tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışanların neredeyse yarısı emekliliğe kadar çalışamayacak kadar yorgun düşüyor...


  • Kayıt: 28.03.2024 12:35:44 Güncelleme: 28.03.2024 12:38:31

Hollanda’da Emeklilik Hayal mi?

CNV tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışanların neredeyse yarısı emekliliğe kadar çalışamayacak kadar yorgun düşüyor. Emeklilik yaşı 70'e çıkarsa bu oranın üçte ikisine yükselmesi bekleniyor. Maddi imkansızlıklar ise erken emekliliği imkansız kılıyor.

45 yaş ve üzeri 2700 CNV üyesiyle yapılan araştırmada, katılımcıların %57'sinin ağır işlerde çalıştığı ortaya çıktı. Altı kişiden fazlası ise gelir kaybı endişesiyle erken emekli olamıyor. CNV Başkanı Piet Fortuin, "Zengin bir ülkede bu kadar insanın yorgunluktan yere düşene kadar çalışmaya zorlanması kabul edilemez" diyor.

Emeklilik yaşının yükseltilmesi de endişe yaratıyor. Ankete katılanların %45'i halihazırda emekliliğe kadar çalışamayacağını söylüyor. Fortuin, artan yaşam süresiyle birlikte emeklilik yaşının da artacağını ve bunun sorunu daha da büyüteceğini belirtiyor.

2019'da imzalanan emeklilik anlaşmasında, ağır işlerde çalışanlara üç yıl erken emeklilik imkanı sunan geçici bir düzenleme yer alıyor. Fakat bu düzenleme 2025'te sona eriyor. Ayrıca, işverenler tarafından finanse edilen tazminat da çoğu zaman yeterli olmuyor ve emekli maaşlarından kesinti yapılmasını gerektiriyor. Bu durum da düşük maaşlı çalışanları erken emeklilikten mahrum bırakıyor. Fortuin, "Bu insanlar sistem tarafından eziliyor" diyor.

Yüksek iş yükünün sonuçları da görmezden gelinemeyecek kadar açık. Artan sayıda insan iş göremez hale geliyor ve YEDEK'e girişler artıyor. Geçen yıl, tükenmişlik sendromunun ekonomiye maliyeti 4 milyar euroya ulaştı. Fortuin, "Çalışanlarımızı korumak için acil önlem almamız gerekiyor. Emeklilik yaşı düşürülmeli ve ağır işlerde çalışanlar için kalıcı bir çözüm bulunmalıdır" diyor.

Kaynaklar: CNV: https://www.cnv.nl/

Amsterdam / Ebubekir TURGUT