Milyonlarca E-posta Adresi Çalındı: Verileriniz Suçluların Elinde mi?

Polis, dolandırıcılık amaçlı kullanılan 7,3 milyon e-posta adresini ele geçirdi. Sizin e-posta adresiniz de bu listede olabilir...!


  • Kayıt: 28.03.2024 13:05:49 Güncelleme: 28.03.2024 13:33:10

Milyonlarca E-posta Adresi Çalındı: Verileriniz Suçluların Elinde mi?

Siber suçlular, hassas bilgilere erişmek için insan davranışlarını kötüye kullanmak amacıyla psikolojik taktikler kullanır. Phishing saldırıları, psikolojik manipülasyon tekniklerini kullanarak insanların duygularını, korkularını istismar eder. Siber suçlular, bu yöntemleri kullanarak bireyleri belirli eylemlere yönlendirmek veya hassas bilgilerini açığa çıkarmalarını sağlamak için kullanir.

Polis, dolandırıcılık amaçlı kullanılan 7,3 milyon e-posta adresini ele geçirdi. Sizin e-posta adresiniz de bu listede olabilir! Phishing saldırılarını nasıl tanıyacağınız ve kendinizi nasıl koruyacağınız hakkında 7 ipucu:

1. E-posta Adresinizi Kontrol Edin:

E-posta adresinizin çalıntı olup olmadığını öğrenmek için politie.nl/checkjehack adresini ziyaret edin. E-posta adresinizi girin ve birkaç dakika içinde polisin e-postasını bekleyin. E-posta almazsanız, adresinizin şu ana kadar ele geçirildiği bilinmiyor demektir.

2. Göndereni Kontrol Edin:

Aldığınız e-postaların gönderen adreslerine dikkat edin. Çoğu zaman, sahte e-postalarda gerçek kuruluşa ait olmayan garip e-posta adresleri kullanılır. Örneğin, "rabobank@mail.nl" gibi. Dikkatli olun, dolandırıcılar gerçek adreslere benzeyen sahte adresler oluşturmak için küçük harfleri büyük harflerle değiştirebilirler. Örneğin, "Google" yerine "GoogIe" yazabilirler.

3. Linklere Tıklamayın:

Büyük firmalar sizden asla e-posta yoluyla şifrenizi veya diğer özel bilgilerinizi göndermenizi istemezler. E-postadaki bir linke tıklamadan önce, fare imlecini linkin üzerine getirin (tıklamadan!). Gerçek adres, tarayıcınızın alt kısmında görünecektir. Şüpheli bir şey görürseniz, checkjelink.nl adresini kullanarak linkin güvenli olup olmadığını kontrol edin.

4. Sahte Sitelere Dikkat Edin:

Phishing siteleri genellikle gerçek sitelere çok benzer, ancak URL'de küçük farklılıklar olabilir. Gerçek sitenin URL'sini kontrol ettiğinizden emin olun. Tasarıma aldanmayın, adres çubuğundaki sertifika ikonuna bakarak sitenin resmi olarak doğrulanmış olup olmadığını kontrol edin. Yine de emin değilseniz, bildiğiniz URL'yi manuel olarak yazmak daha güvenlidir.

5. Yazım Hataları ve Dilbilgisi Hataları

Dolandırıcılık e-postaları ve sahte siteler genellikle yazım ve dilbilgisi hatalarıyla doludur. E-postaların kişiselleştirilmemiş olması da bir ipucu olabilir.

6. Dikkatli Olun ve Bildirin:

Dolandırıcılık e-postası aldıysanız, sahte e-postanın gönderildiği kuruluşu uyarın. Ayrıca Fraudehelpdesk'e de bildirimde bulunabilirsiniz. Unutmayın: Dolandırıcılar sürekli yeni yöntemler geliştirmektedir. Her zaman tetikte olun ve şüpheli bir durumla karşılaşırsanız, eyleme geçmeden önce araştırma yapın ve emin olun.

Haber: Furkan TURGUT