UID Hollanda'da Ertuğrul Kurt Başkan Seçildi! Ailelerden Alınan Çocuklar ve Siyasi Katılım Ön Planda

UID Hollanda bölge başkanı Hasan Tekten’in istifa etmesi sonucu yapılan genel kurulda Hollanda Bölge Başkanlığına da iftar öncesi gerçekleşen genel kurulda Ertuğrul Kurt getirildi...


  • Kayıt: 30.03.2024 16:34:23 Güncelleme: 31.03.2024 14:15:21

UID Hollanda'da Ertuğrul Kurt Başkan Seçildi! Ailelerden Alınan Çocuklar ve Siyasi Katılım Ön Planda

Schiedam Diva salonunda yapılan genel kurula UID bölge temsilcileri ve UID MKYK üyeleri katıldı. UID Genel başkanı Kenan Aslan’ın hazır bulunduğu genel kurulda Divan kuruluna, Hollanda eski UETD (UID) başkanı Mehmet Salih Kaya, eski yöneticilerden Hüseyin Sayılgan ve Emine Yaman Yücetaş seçildi. Divan Kurulu başkanlığını Mehmet Salih Kaya yaptı

Genel kurul sonrası verilen iftar yemeğine, T.C. Lahey Büyükelçisi Selçük Ünal, Amsterdam Başkonsolosu M. Burak Ersoy, Deventer Başkonsolosu M.Hakan Cengiz, Rotterdam Başkonsolosluğundan Konsolos Bilal Köse, UİD Genel Başkanı Kenan Hasan Aslan, Genel Başkan Yardımcısı Halil Demir, Maarif Vakfı Hollanda Koordinatörü Sabri Yıldırım, THY Hollanda Müdürü Şerafettin Ekici, DENK Partisi Milletvekili Doğukan Ergin, IGMG Kuzey Hollanda adına Ahmet Duran, HTF Genel Başkanı Murat Gedik, UID Hollanda Başkanı Ertuğrul Kurt, Hollanda MÜSİAD Başkanı Ali Köklü, HORECABOND Nederland Başkanı Tarık Saki, Eski UETD Hollanda Başkanı Mehmet Salih Kaya, UID MKYK üyeleri, UID bölge temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) tarafından 35. düzenlenen Avrupa Kur’ân-ı Kerîm Tilavet Yarışması’nın birincisi Furkan Vural’ın Kur’anı Kerim tilaveti ile iftar programı başladı

UID Hollanda'da olağan bölge kurulu tamamlandı ve yeni Bölge Başkanı Ertuğrul Kurt seçildi. Kurt, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, önümüzdeki dönemde üzerinde duracakları konuları sıraladı. Ailelerinden alınarak farklı ailelere verilen çocuklar ve siyasi katılımın artırılması, Kurt'un konuşmasında öne çıkan başlıklar arasındaydı.

Ailelerinden Koparılan Çocuklar:

Kurt, ailelerinden alınarak farklı ailelere verilen çocukların toplum için önemli bir sorun olduğunu ve bu konunun hassasiyetle ele alınması gerektiğini vurguladı.

Ailelerin bilinçlendirilmesi ve bu konudaki psikolojik ve pedagojik desteğin artırılması için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Koruyucu aile sayısının artırılması için teşviklerde bulunacaklarını ve toplumda farkındalık yaratacaklarını ifade etti.

Siyasi Katılım:

Hollanda'da yaşayan Türklerin siyasi katılımının düşük olduğunu vurgulayan Kurt, bu konuda duyarlılığı artırmak için çalışmalar yapacaklarını söyledi. Hollanda seçimlerine katılım oranını artırmak ve gençleri siyasete teşvik etmek istediklerini belirten Kurt, "Siz siyaseti önemsemezseniz, sizi önemsemeyen siyasetçiler tarafından yönetilirsiniz" dedi.

Ana Dil Eğitimi:

Dilin kimlik olduğunu vurgulayan Kurt, Hollanda'da yaşayan Türklerin dillerini hakkıyla öğrenmesi ve öğretmesi için çalışmalar yürüteceklerini söyledi. Dördüncü ve beşinci nesillere ulaşarak ana dil eğitimine önem vereceklerini belirten Kurt, "Dilimizi kaybedersek kimliğimizi ve dinimizi kaybederiz" dedi.

Kurt, konuşmasında ayrıca Gazze ve Doğu Türkistan'daki zulme de değinerek, bu zulmün sona ermesi için dua etti. Hollanda Türk toplumuna yönelik onlarca faaliyet düzenlediklerini ve önümüzdeki dönemde de bu faaliyetleri sürdüreceklerini söyledi.

UID Genel Başkanı Kenan Aslan, terör ve ırkçılığın sadece Türk toplumunun değil, bütün milletlerin sorunu olduğunu ve bu saldırılara son verilmesi gerektiğini ifade etti

Türkiye'deki Yerel Seçimler: Aslan, Türkiye'de 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimlere katılımın önemini vurguladı. Vatandaşları sandıkta oy kullanmaya çağıran Aslan, "Demokrasinin en güzel örneği olan bu seçimlerde üzerimize düşeni yapmalıyız" dedi.

Koruyucu Aileler: Aslan, Hollanda'da yaşayan Türk çocuklarının değerlerinden koparılmadan kendi aidiyetlerini korumak zorunda olduklarını söyledi. Hollanda'da 10 Türk ailesinin sadece koruyucu aile olduğunu belirten Aslan, bu sayının artırılması gerektiğini vurguladı. Aslan, "Sayın Cumhurbaşkanımızın da özellikle üzerinde durduğu ve Bizler gibi yakından takip ettiği bakıcı aile çocukları ellerinden alınan Türk çocukların sorumluluğu hepimizin sorunu ve sorumluluğudur. Türk milletine karşı bu sorumluluğu hep birlikte yerine getirmek zorundayız." dedi.

Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Aslan, Avrupa Parlamentosu seçimlerinin önemine değinerek, "Avrupa'da Türklerin sesi daha gür çıkmalı" dedi.

Terör ve Irkçılık: Aslan, terör ve ırkçılığın sadece Türk toplumunun değil, bütün milletlerin sorunu olduğunu ve bu saldırılara son verilmesi gerektiğini ifade etti. Geçen Almanya'da kundaklama olayında iki çocuk olmak üzere 4 can kaybedilmesine değinen Aslan, "Terör örgütünün Avrupa ayağının alçak saldırıları yalnızca Türk toplumunun değil toplumlarının da mücadele etmesi gereken bir konudur. Toplumların huzuru ve ferahlık için bu saldırılara son verilmeli en ağır yaptırımlarla cezalandırılmalıdır." dedi.

T.C Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal: UID başta olmak üzere STK’larımızın ve vatandaşlarımızın çalışmalarını bugün de teşekkürle hatırlıyoruz

T.C Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal da yaptığı kısa konuşmada,Ramazan ayının birlik ve beraberliğimizin sağlanmasında önemli katkısının olduğunu belirterek deprem sonrası UID’nin katkılarından bahsetti.

Ünal,Bu Ramazan’ı idrak ederken geçtiğimiz Ramazan’da deprem felaketi için yardım malzemesi derleyen UID başta olmak üzere STK’larımızın ve vatandaşlarımızın çalışmalarını bugün de teşekkürle hatırlıyoruz.” dedi.

Program, iftar yemeği ve sohbetlerin ardından sona erdi.

UID Hollanda: 

UID Hollanda, Hollanda'da faaliyet gösteren ve Türk toplumuna hizmet veren bir sivil toplum kuruluşudur. UID Hollanda'nın temel amacı, Hollanda'daki Türklerin entegrasyonunu kolaylaştırmak, toplumda aktif rol almalarını teşvik etmek ve Türk kültürünü yaşatmaktır. UID Hollanda, çeşitli alanlarda faaliyetler yürütmektedir. Bu faaliyetler arasında eğitim, kültür, sosyal yardım ve dayanışma gibi alanlar yer almaktadır.

Schiedam / Ebubekir TURGUT

Foto: Deniz ERKOCU