Hollanda'da Bu Hafta Neler Yaşandı?

Hollanda'nın gündeminde bu hafta; terör riski, Hollanda'da Bilgi Göçmeni Programı Kötüye Kullanılıyor ve sağlık sektöründe ortaya çıkan yüz milyonlarca avroluk dolandırıcılık vardı. İşte yaşananlar...


  • Kayıt: 31.03.2024 19:41:20 Güncelleme: 31.03.2024 19:56:13

Hollanda'da Bu Hafta Neler Yaşandı?

Son İki Yılda Yardım İsteyen Borçluların Sayısı Arttı: Sivil toplum kuruluşu Humanitas'ın yayınladığı rapora göre, son iki yılda ciddi mali sorunlar yaşayan ve yardım için başvuran kişilerin sayısında "endişe verici" bir artış gerçekleşti...

Bilgi Göçmeni Programı Kötüye Kullanılıyor: Avrupa dışından gelen çalışanlara hızlı oturma izni imkanı tanıyan "Bilgi Göçmeni" programı, suistimal riski taşıyor. Programda herhangi bir eğitim şartı aranmadığı için berberler, kablo satıcıları, catering çalışanları, tırnak stilistleri ve bordrocular da bu programdan faydalanabiliyor.

Sağlık Sektöründe Dolandırıcılık: Binlerce küçük ölçekli sağlık şirketinin, belediyelerin sağlığa ayrılan fonlarından 100 milyon avrodan fazla haksız kazanç elde ettiği ortaya çıktı. Zararın 2023 yılında 625 milyon avroya kadar ulaştığı tahmin ediliyor.

E-posta Dolandırıcılığı: Siber suçlular, hassas bilgilere erişmek için insan davranışlarını kötüye kullanmak amacıyla psikolojik taktikler kullanıyor. Phishing saldırıları, duygularınızı ve korkularınızı istismar ederek sizi belirli eylemlere yönlendirmek veya hassas bilgilerinizi açığa çıkarmalarını sağlamak için kullanılıyor.

Vergi Borcu Silindi: Hollanda'nın Zaanstad Belediyesi'nde bir memur, yanlışlıkla 800 hanenin vergi borcunu sildi. 500 bin avronun üzerinde vergi borcunun tahsil edilemeyeceği ve bu rakamın hane başına 663 avro olduğu belirtildi.

Emeklilik Hayal mi?: CNV tarafından yapılan araştırmaya göre, çalışanların neredeyse yarısı emekliliğe kadar çalışamayacak kadar yorgun düşüyor. Emeklilik yaşı 70'e çıkarsa bu oranın üçte ikisine yükselmesi bekleniyor. Maddi imkansızlıklar ise erken emekliliği imkansız kılıyor.

Ukraynalı Mülteciler: Hollanda'ya gelen Ukraynalı mültecilerin sayısı 70 bine ulaştı. Mültecilere konaklama, yiyecek ve tıbbi yardım sağlanıyor.

Amsterdam / Tarık OKAN