Büyükelçi Ünal ve HTF Başkanı Gedik'ten Birlik ve Dayanışma Vurgusu

Hollanda Türk Federasyonu'nun (HTF) Arnhem şehrinde Maksim düğün salonunda düzenlediği iftar programına yoğun katılım gerçekleşti...


  • Kayıt: 01.04.2024 13:23:34 Güncelleme: 01.04.2024 14:29:44

Büyükelçi Ünal ve HTF Başkanı Gedik'ten Birlik ve Dayanışma Vurgusu

Kur'an tilaveti ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda, T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal, Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık, Deventer Başkonsolosu M.Hakan Cengiz, THY Hollanda Müdürü Şerafettin Ekici, DENK Partisi Milletvekili Doğukan Ergin, HTF Genel Başkanı Murat Gedik, Hollanda MÜSİAD Başkanı Ali Köklü, İGMG Kuzey Hollanda Milli Görüş Başkanı Mustafa Hamurcu, Denk Partili Meclis Üyeleri Yıldırım Usta, Süleyman Koyuncu ve Mahmut Sungur, Deventer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Burak Çağatay Doğan, CMO Başkanı Musin Köktaş, Doğu Türkistan Maarif Vakfı Başkanı Abulquasım Abdulaziz ve STK başkanları ile davetliler katıldı.

Ergin, son 10 yıldır verdikleri mücadeleye yeni bir ekip ile aynı heyecan ve sorumluluk bilinciyle devam ettiklerini ifade etti.

Denk Partisi Milletvekili Doğukan Ergin: Konuşmasında, dünya genelinde mazlum ve mağdurların yaşadığı acıları ve haksızlıkları gözlemlediğini belirten Ergin, son 10 yıldır verdikleri mücadeleye yeni bir ekip ile aynı heyecan ve sorumluluk bilinciyle devam edeceklerini ifade etti.

Dünyanın dört bir yanında masum ve mağdur insanların yanında olduklarını ve Hollanda'nın insan haklarına aykırı hiçbir davranışının doğru olmadığını vurgulayan Ergin, önümüzdeki yıllarda Hollanda'da neler yapacaklarının önemini vurguladı.

Ünal, provokasyonlara gelmemek ve birlikte dayanışma içinde olmak gerektiğini vurguladı

T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal: Mübarek Ramazan ayının başta ülkemiz ile tüm Türk ve İslam alemine sağlık, barış ve huzur getirmesini diliyorum. Cumhuriyetimizin 100’ncü kuruluş yıldönümünü kutlamamızın ardından, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti ile Hollanda arasındaki Dostluk Anlaşması’nın imzalanmasının 100. yıldönümünü ve İş Gücü Anlaşması’nın imzalanmasının 60. Yıldönümüne idrak ediyoruz.

60 yılı geride bırakırken gençlerimizi önemli görevler beklemektedir. Bu görevler öncelikle; okumak, çalışmak, kendini daha iyi yetiştirmek, dilimizi, dinimizi, kültürümüzü yaşatmak, geçen haftalarda Kıbrıs Gazisi müteveffa Recep Taşpınar büyüğümüzü son yolculuğuna uğurladığımız gibi birinci kuşağa her şekilde sahip çıkmaktır.”

Gedik: Atatürk ve Kuvayi Milliye'ye duyulan saygının önemine değinerek, Türk milletinin geçmişine ve mücadelesine dikkat çekti.

Hollanda Türk Federasyon Başkanı Murat Gedik: Nevruz'un anlamına vurgu yaparak Türk milletinin birliğini ve dayanışmasını vurgulayan Gedik, Ergenekon'dan çıkış bayramı olarak adlandırılan yeni günü de kutladığını ifade etti.

2024 yılında federasyonun kurumsal çalışmalarını hızlandıracaklarını ve bu süreçte Hollanda'daki Türk varlığını daha da güçlendireceklerini söyleyen Gedik, açılışlar ve etkinliklerle Türk milliyetçi ülkücü ruhunun yaşatılacağını vurguladı.

Gedik, Türk insanının siyasi ve toplumsal katılımının önemine değinen Gedik, Türklük bilincinin her türlü zorluğun üstesinden gelmesini sağlayacağını ifade etti.

Türkiye'deki yerel seçimlerden ziyade Avrupa'daki siyasi katılıma da önem verilmesi gerektiğini belirten Gedik, Türk milletinin ruhunun Anadolu'da olduğunu ancak Avrupa'da da seslerini duyurması gerektiğini vurguladı.

Gedik, Atatürk ve Kuvayi Milliye'ye duyulan saygının önemine değinerek, Türk milletinin geçmişine ve mücadelesine dikkat çekti.

Program, iftar yemeği ve sohbetlerin ardından sona erdi.

Haber: Ebubekir TURGUT

Foto: Deniz ERKOCU