Hollanda'da İnanç Devrimi: Kiliseler Boşalıyor, Camiler Doluyor!

Hollanda'da son yarım asırda inanç ve kültürel yapıda devrim niteliğinde değişimler yaşanıyor. Bir zamanlar Hristiyanlık merkezi olarak bilinen ülkede, şimdi kiliseler bomboş kalırken, camiler tıklım tıklım doluyor!...


  • Kayıt: 03.04.2024 15:22:33 Güncelleme: 03.04.2024 15:33:52

Hollanda'da İnanç Devrimi: Kiliseler Boşalıyor, Camiler Doluyor!

1849'da neredeyse herkesin dinine bağlı olduğu Hollanda'da, bugün yüzde 57'sinin belirli bir dine veya inanç grubuna ait olmadığı ortaya çıktı. Kiliselerin üye sayısında hızla düşüş yaşanırken, Müslüman cemaatlerin ise sayısı artıyor. Pandemi dönemi ise bu değişimi hızlandırdı. Sosyo-ekonomik ve sağlık sorunlarıyla boğuşan toplum, evlerine çekilerek dini ve kültürel etkinliklere olan ilgilerini kaybetti.

Kilise ve cami ziyaretlerinde yüzde 25'e varan düşüşler yaşandı.

Artık gençler, evliliklerini din temelinde değil, mantık ve yaşam sözleşmesi temelinde yapıyorlar. Geçmişte sert din ayrılıkları yaşanan Hristiyan mezhepleri arasında bile artık bu ayrılıklar önemini yitiriyor. Hollanda'da yaşanan bu inanç devrimi, din ve inanç özgürlüğünün ve toplumun çeşitliliğinin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Artık kilise ya da camiye gitmemek, dinsiz olduğunuz anlamına gelmiyor. Özgür irade ve inanç özgürlüğü bireylerin en temel hakları arasında yer alıyor.