Hollanda'da 28 Yaşındaki Kadın Depresyon Nedeniyle Ötenazi Olacak

Hollanda'da genç bir kadın, fiziksel olarak sağlıklı olmasına rağmen depresyon ve kişilik bozukluğu nedeniyle ötenazi talebinde bulunuyor. Ötenazi süreci ve tartışmalarıyla ilgili detaylar haberimizde...


  • Kayıt: 03.04.2024 17:37:14 Güncelleme: 03.04.2024 17:37:14

Hollanda'da 28 Yaşındaki Kadın Depresyon Nedeniyle Ötenazi Olacak

28 yaşındaki Hollandalı kadının, fiziksel olarak sağlıklı olmasına rağmen depresyon ve sınırda kişilik bozukluğu nedeniyle ötenazi talebinde bulunacağı bildirildi.

Zoraya ter Beek, Almanya sınırına yakın bir köyde erkek arkadaşı ve iki kedisiyle yaşamını sürdürüyordu. Ancak genç kadın, ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele ettiğini ve artık hayatına son vermek istediğini belirtti.

Uzun süredir yaşadığı ruh sağlığı sorunları

Mayıs ayında ötenazi yapılması planlanan Ter Beek, hayatının sona erdirileceğini açıkladı. Bu kararın arkasında, uzun süredir yaşadığı ruh sağlığı sorunlarının etkisi olduğu ifade edildi.

Uzman Görüşleri

Hollanda'daki Kampen İlahiyat Üniversitesi'nden sağlık etiği uzmanı Stef Groenewoud, ötenazinin artık doktorlar ve psikiyatristler tarafından kabul edilebilir bir seçenek olarak görüldüğünü, özellikle psikiyatrik hastalıkları olan kişilerde sağlık çalışanlarının daha çabuk vazgeçtiği bir seçenek olduğunu belirtti.

Ötenazi Süreci

Ter Beek, ötenazi sürecinin evinde gerçekleşeceğini ve yakılmak istediğini açıkladı. Doktorlar, önce sakinleştirici ardından kalbini durduracak bir ilaç vereceklerini ifade etti. Cenaze töreni yapılmayacak.

Ötenazi İstatistikleri

Hollanda'da ötenazi ölümlerinin 2022'de 8 bin 720'ye ulaştığı ve bu rakamın ülkedeki tüm ölümlerin yaklaşık %5'ini temsil ettiği bildirildi. Bu rakam bir önceki yıla göre %14 artmış durumda.

Ölümü Teşvik Ediyor

Ötenazinin yasallaştırılmasını eleştirenler, Ter Beek gibi bireylerin yasalar tarafından ölümü teşvik edildiğini ve bu durumun intiharın artışına sebep olduğunu savunuyorlar.

Sosyal Medyadaki Son Mesajı

Ter Beek, Salı günü sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Free Press'in makalesini eleştirdi ve ölmeden önce sosyal medyayı bırakacağını duyurdu. "Bir şeyler öğrenmeye açık insanlara fikir vermek benim için bir onurdu" ifadelerini kullandı.