Hollanda kralını Türkiye mi kurtardı?

Uyuşturucu baronu Leijdekkers, Hollanda Kralı Alexander'ı tehdit etti ve Hollanda Türkiye'den yardım istedi...


  • Kayıt: 03.04.2024 17:39:44 Güncelleme: 03.04.2024 17:41:23

Hollanda kralını Türkiye mi kurtardı?

Hollanda'dan Eski Bakan Süleyman Soylu'ya iletilen istihbarat sonucu harekete geçildi ve baron Leijdekkers yakalandı. 

Yakalanan Uyuşturucu Kaçakçısı ve Cinayet Zanlısı "Bello Jos" İçin 75 Bin Euro Ödül 

Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz ile eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasındaki görüşmenin detayları Odatv tarafından açığa çıkarıldı. 

Leijdekkers, bilinen adıyla "Bello Jos", olan Hollanda'nın "En Çok Aranan Suçlular" listesinde yer alan ve yakalanmasına yardımcı olacaklara 75 bin euro ödül verileceği duyuruldu. 

Leijdekkers'in Türkiye'de yaşadığı iddialarıyla ilgili Hollanda basınında yer alan haberler dikkat çekti.

İçişleri Bakanlığı Operasyonu İle İlgili Gelişmeler 

İçişleri Bakanlığı, 13 Haziran'da yapılan operasyonda Interpol tarafından aranan "Bello Jos" dahil 25 kişiyi gözaltına aldı. Bu isme ilişkin olarak Birgün gazetesinde yayımlanan bir yazıda, Hollanda ve Belçika polisinin çetenin Türkiye'de olduğunu tespit ettiği ancak Süleyman Soylu'nun İçişleri Bakanlığı döneminde operasyon gerçekleştirilmediği belirtildi.Soylu'nun Açıklamaları ve Operasyonun Ardındaki Görüşme Süleyman Soylu, iddialara ilişkin suç duyurusunda bulunacağını açıkladı ve Leijdekkers Operasyonu'nun Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz ile yapılan toplantının ardından kendi döneminde başlatıldığını belirtti. 

Soylu'nun Twitter'dan yaptığı açıklamada, operasyonun detaylarını paylaşamayacağını ancak önemli tehditlerin bulunduğunu vurguladı ve operasyonun bakanlığın tüm birimleriyle hemen başlatıldığını ifade etti.

Görüşmede Neler Konuşuldu? 

Dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 12 Ekim 2022'de Hollanda Adalet ve Güvenlik Bakanı Dilan Yeşilgöz ile bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye kökenli Yeşilgöz'e destek veren Soylu, hediye olarak Ankara yazmasını sundu. Basına kapalı olan görüşmede, Bakan Yeşilgöz, uyuşturucu baronu Leijdekkers'ın Hollanda Kralı Willem-Alexander'ı tehdit ettiği bilgisini iletti ve Türk makamlarından yardım istedi.

Operasyonun Sonuçları Süleyman Soylu'ya iletilen istihbaratın ardından çalışmalara hız verildi ve Milli İstihbarat Teşkilatı, Narkotik Şube ve İstanbul Emniyeti koordine olarak hazırlıklara başladı. Soylu'nun görevi bırakmasının ardından 13 Haziran'da operasyonlar başlatıldı ve Leijdekkers dahil olmak üzere çetenin üyeleri gözaltına alındı. Bu operasyonla birlikte Hollanda rahat bir nefes aldı.