Trabzon'un Kalbi Amsterdam'da Attı

Hollanda'da yaşayan Trabzonlular, Hollanda Trabzonlular Derneği'nin Amsterdam Hünkar Restaurant'ta düzenlediği iftar programında bir araya geldi...


  • Kayıt: 04.04.2024 11:08:31 Güncelleme: 04.04.2024 20:57:46

Trabzon'un Kalbi Amsterdam'da Attı

Hollanda'da yaşayan Trabzonlular, Hollanda Trabzonlular Derneği'nin Amsterdam Hünkar Restaurant'ta düzenlediği iftar programında bir araya geldi.

Programa Hazine ve Maliye Müşaviri Zafer Düzenli, THY Hollanda Müdürü Şerafettin Ekici, Hollanda MÜSİAD Başkanı Ali Köklü ve yönetimi ve Hollanda Balıkesirliler Derneği başkanı Burak Demir de katıldı.

Dernek Başkanı Cengiz Çoban, yaptığı konuşmada derneğin 2. yılını kutladıklarını ve bundan sonra da farklı etkinliklerle Trabzonluları bir araya getirmeye devam edeceklerini söyledi.

Çoban, Trabzon'un 4 bin yıllık geçmişe sahip önemli bir şehir olduğunu ve Yavuz Sultan Selim'in valilik yaptığı, Kanuni Sultan Süleyman'ın doğduğu, Fatih Sultan Mehmet'in fethettiği bir şehir olduğunu da hatırlattı.

Trabzon'un havasının, ikliminin ve limanının biraz sert olduğunu ancak insanlarının mert ve yiğit olduğunu da belirten Çoban, şehrin tarihi ve kültürel zenginliklerinden de bahsetti.

Meryem Ana Manastırı'nın da Trabzon'da bulunduğunu ve balıkçılık sektörünün de oldukça yaygın olduğunu kaydetti.

Programda Hazine ve Mali Müşavir Zafer Düzenli, THY Hollanda Müdürü Şerafettin Ekici ve MÜSİAD Hollanda Başkanı Ali Köklü de kısa birer konuşma yaptılar.

Ekici, bir soru üzerine Hollanda'dan Trabzon'a direkt uçuşların mümkün olmadığını ve şartların müsait olmadığını söyledi. Ekici, Schiphol Havalimanı'nın daralmaya doğru gittiğini ve birçok uçuşun kısıtlandığını da belirtti.

MÜSİAD Hollanda Başkanı Ali Köklü ise Hollanda'daki iş dünyasından ve MÜSİAD'ın çalışmalarından bahsetti. Köklü, MÜSİAD'ın birçok Trabzonlu üyesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Program, iftarın edilmesinden sonra hoş sohbet ortamında geç saatlere kadar devam etti.

Amsterdam