Amsterdam'daki İlkokullar Koronavirüs Yardımının Bitişinden Endişeli: "Çocuklar Daha Sık Evde Kalıyor"

Het Parool gazetesinin haberine göre, Amsterdam'daki ilkokullar, koronavirüs yardımlarının sona ermesi nedeniyle sıkıntıya girmeye başladı...


  • Kayıt: 11.04.2024 20:14:13 Güncelleme: 11.04.2024 20:14:13

Amsterdam'daki İlkokullar Koronavirüs Yardımının Bitişinden Endişeli: "Çocuklar Daha Sık Evde Kalıyor"

Het Parool gazetesinin haberine göre, Amsterdam'daki ilkokullar, koronavirüs yardımlarının sona ermesi nedeniyle sıkıntıya girmeye başladı. "NPO fonları" olarak bilinen bu yardımlar, okullara eğitimdeki sorunları çözmek için bir miktar finansal alan sağlamıştı. Ancak, yardımların geçici olması, okulların her çocuk için uzun vadede kaliteli eğitim sunmasını zorlaştırıyor.

Amsterdam'da öğretmen açığı son bir yılda önemli ölçüde artmış durumda. PO-Raad ise sorunun ülkenin geri kalanında da olduğunu belirtiyor. Sektör derneği, "Geçici parayla kalıcı işler yaratmak imkansız" diyor.

Koronavirüs salgını başladığından beri, ilkokullar her yıl öğrenci başına yaklaşık 700 Euro aldılar. Bu parayı, öğretmen açığını kapatmak için geçici öğretmenler tutmak gibi bütçe sorunlarını çözmek için kullandılar. Bu yardımların sona ermesiyle birlikte bu tür çözümler de mümkün olmayacak.

Ülke genelinde okullara milyarlarca Euro tutarında koronavirüs yardımı dağıtıldı. Okullar, bu parayı 2024-2025 eğitim yılının sonuna kadar harcamak zorunda. Sonrasında ise maddi destek sona erecek.

Çocuklar Daha Sık Evde Kalacak

Het Parool gazetesi, Amsterdam'da 35 okulu olan ASKO okul örgütüyle de görüştü. Bir okul müdürü, geçici öğretmenlerin olmamasıyla birlikte sınıfların kalabalıklaşacağını ve her çocuk için daha az bireysel rehberlik sunulabileceğini söyledi.

Okul müdürlüğü, ebeveynlere yazdığı bir mektupta, öğretmen hastalandığında ve bir yedek bulmak çok pahalı olduğunda çocukların daha sık evde kalmak zorunda kalabilecekleri konusunda da uyardı. Maddi desteğin sağladığı esneklik ortadan kalkarken, eksiklikler azalmadı.

Amsterdam/ Furkan TURGUT