Amsterdam'da Park Sorunu: Ucuz ve Bedava Seçenekler Var!

Amsterdam'da park etmek her zaman pahalı ve stresli bir deneyim olabilir...


  • Kayıt: 12.04.2024 08:40:39 Güncelleme: 12.04.2024 08:44:19

Amsterdam'da Park Sorunu: Ucuz ve Bedava Seçenekler Var!

Amsterdam'da park etmek her zaman pahalı ve stresli bir deneyim olabilir. Özellikle şehir merkezine yakın yerlerde saatlik park ücretleri 7,50 Euro'ya kadar çıkabiliyor. Neyse ki, Amsterdam'da park etmenin daha uygun fiyatlı ve daha az stresli yolları da var.

Park + Ride (P+R) otoparkları:

Amsterdam'da, şehrin dışındaki otoyollarda P+R otoparkları bulunmaktadır. Bu otoparklarda aracınızı 6 Euro'ya park edebilir ve toplu taşıma araçlarıyla şehir merkezine gidebilirsiniz. P+R otoparklarından şehir merkezine metro, tramvay veya otobüs ile gidebilirsiniz.

Hafta içi sabah 10:00'dan önce park ederseniz ilk gün (24 saat) 13 Euro, sonraki günler ise 6 Euro ödersiniz. En fazla 4 gün (96 saat) park edebilirsiniz. Ucuz park ücretinden yararlanabilmek için her zaman toplu taşıma araçlarıyla Amsterdam Merkez bölgesini ziyaret etmelisiniz.

4 gün (96 saat) sonra daha pahalı olan standart park ücretini ödersiniz. Bu oran, P+R konumuna göre değişir. İndirim alabilmek için kullandığınız toplu taşıma biletinizi/kartınızı otopark makinesinde ödeme yapmadan önce okutmanız gerekir.

Bedava Park:

Amsterdam'da ücretsiz park etmek neredeyse imkansızdır. Ancak, bazı park yerleri belirli saatlerde veya belirli günlerde ücretsiz olabilir. Örneğin, bazı park yerleri hafta sonları ücretsizdir.

Uygulamalar:

Amsterdam'da park etmeyi kolaylaştırabilecek birçok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalar, size en yakın park yerlerini bulmanıza, park ücretlerini karşılaştırmanıza ve hatta park ücretinizi önceden ödemenize yardımcı olabilir.

Park etmeden önce:

Amsterdam'a arabayla gitmeden önce, park etme planınızı yapmanız önemlidir. Nerede park edeceğinizi, ne kadar ödeyeceğinizi ve nasıl seyahat edeceğinizi bilin.

Amsterdam'da park etmek pahalı olabilir, ancak ucuz ve bedava seçenekler de mevcuttur. Biraz araştırma yaparak ve planlama yaparak, park etme stresini en aza indirebilir ve paranızın karşılığını en iyi şekilde alabilirsiniz.

Ek Bilgiler:

Amsterdam'da park ücretleri hakkında daha fazla bilgi için https://www.iamsterdam.com/en/tickets/i-amsterdam-city-card adresini ziyaret edin.

P+R otoparkları hakkında daha fazla bilgi için https://www.amsterdam.nl/en/parking/park-ride/ adresini ziyaret edin.

Amsterdam'da park etmeyi kolaylaştırabilecek uygulamalar hakkında daha fazla bilgi için https://support.google.com/maps/answer/7257797?hl=en&co=GENIE.Platform%3DAndroid adresini ziyaret edin.

Amsterdam / Tarık OKAN