Yaklaşık İki Milyon Hollandalı Dolandırıcılık Riskine Maruz

Zor kazanılmış paranızı dolandırıcılar tarafından çalınması asla hoş bir deneyim değildir...


  • Kayıt: 18.05.2024 12:20:45 Güncelleme: 18.05.2024 12:23:58

Yaklaşık İki Milyon Hollandalı Dolandırıcılık Riskine Maruz

Zor kazanılmış paranızı dolandırıcılar tarafından çalınması asla hoş bir deneyim değildir. Bu nedenle, olası dolandırıcılar konusunda tetikte olmak önemlidir. ABN AMRO'nun araştırmasına göre, tüm Hollandalılar bu konuda yeterince dikkatli değil. Hatta, yaklaşık iki milyon Hollandalı dolandırıcılık riskine önemli ölçüde maruz kalıyor. Nedenini mi merak ediyorsunuz?

Araştırma Bulguları:

Bankanın araştırması, şaşırtıcı bir şekilde, gençlerin yaşlılara göre dolandırıcılığa daha yatkın olduğunu ortaya koyuyor. ING, dolandırıcılığı önlemek için yakın zamanda yeni bir düğme de kullanıma sundu.

Risk Altındaki Gruplar:

  • Yaklaşık sekiz Hollandalıdan biri, bankalarının asla pin kodlarını göndermelerini istemeyeceklerini bilmiyor.ABN AMRO'ya göre bu, dolandırıcılar tarafından giderek daha fazla kullanılan bir taktik.
  • Hollandalıların %27'si, bankalarının asla onlardan ne istemeyeceklerini bilmiyor. Bu bilgi eksikliği, yaklaşık iki milyon Hollandalının dolandırıcılık riskini artırıyor.
  • Gençler, bankalarının onlardan ne istemeyeceğini en az bilen grup ve bu nedenle dolandırıcılık tuzaklarına düşme riski daha yüksek.
  • 50 yaş ve üzeri Hollandalılar, bankalarından ne beklemeleri gerektiğini en iyi bilenler.

Dolandırıcılar Nasıl Çalışır?

Dolandırıcılar, insanların bilgisizliğinden yararlanarak zor kazanılmış paralarını çalarlar.

ABN AMRO Uzmanından Açıklama:

"Pratikte, insanlardan artık pin kodlarını göndermeleri istendiğini görüyoruz ve bu durum endişe verici. Çünkü pin kodu sadece ödeme yapmak için değil, aynı zamanda dolandırıcılar için çevrimiçi bankacılık ortamına erişim kazanmanın son adımı olarak da kullanılabilir," diyor Dolandırıcılık Zinciri Uzman Lideri Kathelijne Swaak.

Dolandırıcılığı Önleme:

ABN AMRO, dolandırıcılığı önlemek için Hollandalılar arasında farkındalığı artırmak istiyor. Bankanızın asla pin kodunuzu göndermenizi istemeyeceğini biliyorsanız, bunu yapmazsınız. Bu nedenle, dolandırıcılığı önlemek için iyi bilgilendirilmiş olmak önemlidir.

Bir Bankanın Sizden Asla İstemeyeceği Şeyler:

  • Güvenlik kodunuzu paylaşmak
  • Telefon görüşmesi sırasında para transferi yapmak
  • Banka uygulamasına bir e-posta veya SMS'teki bağlantı üzerinden giriş yapmak
  • Hemen para transferi yapmak (e-posta veya SMS yoluyla)
  • Pin kodunuzu göndermek

Genellikle yaşlıların dolandırıcılık kurbanı olduğu düşünülse de, özellikle genç Hollandalılar yukarıdaki dolandırıcılık türlerine yakalanma riski altındadır. Unutmayın, bunlar bankanızın asla sizden istemeyeceği şeylerdir. Bankanızdan bir mektup veya e-posta alırsanız, gerçek olup olmadığını kontrol edin. Bunu, bir e-postadaki gönderen adresine, olası yazım hatalarına veya şüpheli taleplere bakarak yapabilirsiniz. Şüpheniz varsa, bankanızı kendi web sitelerinde yer alannumaradan arayın.