Hollanda'nın Kalbine Göçmen İşçilerin Anıtı Dikiliyor!

Amsterdam Belediye Meclisi, göçmen işçilerin şehrin kalkınmasına yaptığı önemli katkıları onurlandırmak için bir anıt inşa etme teklifini neredeyse oy birliğiyle kabul etti...


  • Kayıt: 30.05.2024 11:10:54 Güncelleme: 30.05.2024 11:12:23

Hollanda'nın Kalbine Göçmen İşçilerin Anıtı Dikiliyor!

Amsterdam Belediye Meclisi, göçmen işçilerin şehrin kalkınmasına yaptığı önemli katkıları onurlandırmak için bir anıt inşa etme teklifini neredeyse oy birliğiyle kabul etti. Bu tarihi karar, Amsterdam'ın göçmen işçilere olan saygısını ve minnettarlığını gösteren önemli bir adımdır.

Meclis oturumunda, Hollanda'ya ilk gelen birinci nesil misafir işçilerden olan ve Hollanda toplumu adına birçok ilke imza atan İbrahim Görmez, DENK meclis üyesi Süleyman Koyuncu, Belediye Başkanı Femke Halsema ve Belediye Başkan Yardımcısı Rutger Meliani tarafından onurlandırıldı.

Koyuncu, "Uzun ve anlamlı bir sürecin önemli bir aşamasını daha geçmiş bulunuyoruz. Bundan sonra belediye yönetiminin halkla istişare ederek meclise bir anıt yapımı teklifi sunmasını bekliyoruz. Yapılacak araştırmanın kısa sürede tamamlanmasını ve Amsterdam'a birinci nesli ebediyen hatırlatacak bir yerin kazandırılmasını sabırsızlıkla bekliyorum.Bana bu gibi hizmetleri yapma fırsatı veren halkımıza çok teşekkür ederim," dedi.

Bu girişim, Amsterdam'ın göçmen işçilerin katkılarını tanıma ve kutlama konusundaki kararlılığını gösteriyor. Anıt,şehrin kalkınmasında önemli rol oynayan misafir işçilerin hatırasını yaşatmayı ve onların tarihsel katkılarını kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor.

Ayrıca, anıtın yanı sıra Amsterdam'ın göç tarihine dair farkındalığı ve bilgiyi artırmayı amaçlayan çeşitli etkinlikler de planlanıyor.

Belediye meclisi, projenin kapsamlı bir topluluk desteğiyle ilerlemesini sağlamak için süreç boyunca halkın görüş ve isteklerini dikkate almayı hedefliyor. Bu gelişmeler, Amsterdam'ın çeşitliliği kutlama yolundaki çabalarını ve göçmen işçilerin katkılarını tanıma konusundaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Amsterdam / Furkan TURGUT