Amsterdam'da 30 km/s Hız Sınırına Radar Kontrolü Başlıyor

Amsterdam'da 1 Haziran'dan itibaren hız sınırını 30 km/s olarak belirleyen yollarda radarlarla kontrol yapılacak...


  • Kayıt: 30.05.2024 13:58:48 Güncelleme: 30.05.2024 14:03:17

Amsterdam'da 30 km/s Hız Sınırına Radar Kontrolü Başlıyor

Amsterdam'da 1 Haziran'dan itibaren hız sınırını 30 km/s olarak belirleyen yollarda radarlarla kontrol yapılacak. Bu, radarların ilk kez 30 km/s hız sınırını denetlemesi olacak. Birkaç ay sonra sonuçlar değerlendirilecek.

8 Aralık 2023'ten bu yana Amsterdam'ın çoğu yolunda maksimum hız sınırı 30 km/s olarak uygulanıyor. Belediye, sürücülerin bu hız sınırına uymalarını sağlamak için çeşitli önlemler aldı. Ancak bu önlemler henüz her yerde etkili değil.

Pilot Uygulama

Daha fazla belediyenin şehir içi hız sınırını 50 km/s'den 30 km/s'ye düşürmesiyle, bu hız sınırının denetlenmesi gerekliliği artıyor. Şu ana kadar geniş çapta 30 km/s hız sınırının denetlenmesi yapılmadı. Flitspalelerin bu sınır için uygun bir araç olup olmadığını araştırmak amacıyla savcılık bir pilot uygulama başlatıyor. Bu pilot uygulama ile flitspalelerin 30 km/s yollardaki sürüş davranışlarını nasıl etkilediği ve diğer hız azaltıcı önlemlerle birlikte etkin olup olmadığı değerlendirilecek.

Sabit ve Esnek Radarlar

1 Haziran'dan itibaren Stadhouderskade'deki dört sabit radar 30 km/s hız sınırına göre ayarlanacak. Hız sınırını aşan sürücülere ceza kesilecek. Ayrıca, belirli dönemlerde Postjesweg, Kattenburgerstraat ve Oostenburgergracht'ta esnek radarlar kullanılacak. Bir esnek radar yaklaşık iki ay boyunca aynı yerde kalacak.

Amsterdam

Amsterdam, bu pilot uygulama için uygun bir yer olarak görülüyor çünkü şehirde son altı aydır birçok yol için 30 km/s hız sınırı geçerli. Belediye, bu uygulamadan memnun. Ulaştırma ve Trafikten Sorumlu Meclis Üyesi Melanie van der Horst, "Herkes 30 km/s hız sınırına alışmak için altı ay geçirdi. Yaklaşık 4500 levha yerleştirdik, bazı yerlerde yol düzenini değiştirdik ve kampanyalarla herkesi bilgilendirdik. Şimdi hız sınırına uyulmasını sağlamak için denetim yapılması iyi bir adım. Pilot uygulamanın başarılı olmasını umuyorum, böylece flitspaleler sürekli olarak kullanılabilir. Çünkü 30 km/s hız sınırını trafik güvenliğini artırmak için getirdik; Amsterdam'da trafik güvenliği baskı altında. Bu sayede kazaların yüzde 20 ila 30 oranında azalmasını bekliyoruz" dedi.

Amsterdam / Furkan TURGUT