Hollanda’ya Türk İşçi Göçünün 60. Yılında Kadınların Hikayesi 'Allı Turnam' Sergisinde

T.C. Lahey Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Rotterdam Başkonsolosu Sevgi Kısacık, Lahey'deki Hollanda Ulusal Arşivleri ve Avrasya Vakfı-Hollanda tarafından düzenlenen "Allı Turnam" sergisinin açılışına katıldı...


  • Kayıt: 31.05.2024 10:11:10 Güncelleme: 31.05.2024 10:11:10

Hollanda’ya Türk İşçi Göçünün 60. Yılında Kadınların Hikayesi 'Allı Turnam' Sergisinde

Avrasya Vakfı ve Hollanda Ulusal Arşivleri, Türk işçi göçünün 60. yılında ortak bir sergi projesine imza attı. 

Türk göçmen kadınların 60 yıllık Hollanda serüvenini anlatan "Allı Turnam" sergisi, göçmen kadınların yaşadığı deneyimleri kadın bakış açısından ele almayı amaçlıyor. Avrasya Vakfı, bu projeyle kuruluşunun 25. yılını da kutladı.

T.C. Selçuk Ünal: "1964 tarihli Türk-Hollanda İşçi Anlaşması'nın imzalanmasının 60. yıl dönümü çerçevesinde 'Allı Turnam' adlı serginin açılışına katılmaktan büyük bir onur duyuyorum. 

Bu anlaşma ile Türk işçileri, son derece dar olan Hollanda işgücü pazarını doldurdular ve en zor ve tehlikeli alanlar da dahil olmak üzere çeşitli alanlarda çalışarak, Hollanda'nın savaş sonrası sanayileşmesine ve refah devletine hayati katkılarda bulundular."

"İşçi olarak çalıştırılan Türk kadınlar, ekmeklerini kazanmak için yorulmadan çaba gösterirken, aynı zamanda ev hanımı olarak da ailelerinin direği oldular. Bu sergi, Hollandalı ve Türk erkek ve kadınlarla yan yana, sadece kendi hayatlarını değil, aynı zamanda yeni ülkelerini de dönüştüren Türk kadınları hakkında. Serginin teması da onları oldukça uygun bir şekilde temsil ediyor. Anadolu'da yaygın olarak bulunan Turna, aslında göçmen bir kuştur. Bu, buraya gelip yeni bir hayat kuran cesur Türk kadınlarını sembolize ediyor."

Lahey / Tarık OKAN