Tarihten Bugüne Türkiye-Hollanda İlişkileri Leiden’da Masaya Yatırıldı

Hollanda'nın Leiden şehrinde Atlas Kültür Merkezi öncülüğünde düzenlenen "Tarihten Bugüne Uzanan Türkiye ve Hollanda İlişkileri" sempozyumu büyük ilgi gördü...


  • Kayıt: 01.06.2024 09:21:48 Güncelleme: 01.06.2024 09:21:48

Tarihten Bugüne Türkiye-Hollanda İlişkileri Leiden’da Masaya Yatırıldı

Hollanda'nın Leiden şehrinde Atlas Kültür Merkezi öncülüğünde düzenlenen "Tarihten Bugüne Uzanan Türkiye ve Hollanda İlişkileri" sempozyumu büyük ilgi gördü. Alanında uzman üç konuşmacı; Prof. Leo Lucassen, Dr. Mehmet Tütüncü ve Şahin Yıldırım, Hollanda-Türkiye ilişkilerinin 1612 yılından başlayarak, 17. yüzyıldan 19. yüzyıla, Avrupa'daki göç dalgasından ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Hollanda'ya işçi anlaşması kapsamında gelen yaklaşık 500 bin Türk toplumunun geçmişi, bugünü ve geleceği üzerine bilimsel değerlendirmelerde bulundular.

Dr. Mehmet Tütüncü, "Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik ilişkiler 412 yıldır sürmektedir. Seksen Yıl Savaşları (1568-1648) sırasında, Konstantinopolis'te yaşayan Yahudi tüccar Josef Nasi ve Willem van Oranje arasında bir ittifak kuruldu. Osmanlı İmparatorluğu, İspanyollara karşı Hollanda'nın müttefiki olarak görev yaptı. Türkler ve Hollandalılar arasındaki ilk ticari çıkarlar Orta Çağ'a kadar uzanır. O dönemde, Cumhuriyet'in sakinleri, hac veya Haçlı Seferleri sırasında Kutsal Topraklar'a giderken Osmanlı İmparatorluğu'nu ziyaret ediyorlardı. Bu yolculuklar sırasında Osmanlı İmparatorluğu'na uğruyorlardı. Bu dönemden itibaren ticari ve siyasi ilişkiler giderek artmıştır." dedi.

Prof. Leo Lucassen, "Hollanda her zaman bir göç ülkesi olmuştur. 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar özellikle birçok Alman ve diğer Avrupalılar Hollanda'ya geldi. 19. yüzyıldan itibaren eski kolonilerden insanlar geldi. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, yaklaşık 500 bin Hollandalı, çoğunlukla zorunlu olarak, Amerika, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göç etti. 1950'lerin başından itibaren Hollanda'daki ekonomik durum düzelmeye başladı ve bu nedenle özellikle sanayi ve iş dünyasında daha fazla personele ihtiyaç duyuldu. İlk İtalyan misafir işçiler 1949'da Hollanda'ya geldi." dedi.

Şahin Yıldırım ise, "İkinci Dünya Savaşı sonrası tarihimiz kaybolmamalı. Geçmiş ve bugün hakkında sürekli konuşuyoruz, ancak Hollanda'daki ortak geleceğimiz hakkında her zaman konuşmuyoruz." dedi. Ayrıca, Hollanda ve Türkiye'nin ekonomik, siyasi ve stratejik çıkarlarının önemini vurguladı ve uluslararası dayanışmanın her zamankinden daha fazla gerekli olduğunu belirtti.

Leiden’da düzenlenen sempozyuma Rotterdam Konsolosu Bilal Köse'nin yanı sıra Hollanda Dışişleri Bakanlığı'ndan diplomatlar katıldı. Atlas Kültür Merkezi’nin Leiden'deki STK’larla (TOVER, Fatih Vakfı, ISN Leiden Mimar Sinan Camii ve Güney Vakfı) düzenlediği sempozyum, Osman Bıyıklı’nın güzel sunumuyla ve müzisyen Alper Kelekçi’nin güzel müziği eşliğinde ikramlarla sonlandırıldı.

Leiden