Tütün Endüstrisi Milyar Dolarlar Harcayarak Tıp Dünyasına Giriyor!

 Tütün fabrikaları, sigara içenlerin maruz kaldığı sağlık sorunlarına karşı çözümler sunan firmalara milyarlarca dolar yatırım yapıyor...


  • Kayıt: 01.06.2024 10:16:06 Güncelleme: 01.06.2024 10:16:06

Tütün Endüstrisi Milyar Dolarlar Harcayarak Tıp Dünyasına Giriyor!

Amsterdam, 29 Mayıs 2024 - Tütün fabrikaları, sigara içenlerin maruz kaldığı sağlık sorunlarına karşı çözümler sunan firmalara milyarlarca dolar yatırım yapıyor. Bu yatırımlar, tütün endüstrisi ile sağlık sektörü arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Yakın zamanda bir akciğer uzmanı, doktora tezi araştırmasının bir sigara fabrikası tarafından finanse edildiğini keşfetmesiyle şoke oldu.

Tütün Fabrikaları Sağlık Sorunlarına Çözüm Sunan Firmalara Yatırım Yapıyor

Bu yüzyılda, en büyük dört tütün fabrikası, sağlık ve yaşam tarzı pazarında ürünler üreten en az 33 şirkete toplamda 21 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Bu yatırım dalgası, tütün fabrikalarının "nikotinin ötesinde" geleceklerini güvence altına almak için izledikleri stratejinin bir parçası.

Tütün Fabrikaları Sağlık Sektörünü Nasıl Ele Geçiriyor?

Şaşırtıcı bir şekilde, tütün fabrikaları genellikle sigara içmenin neden olduğu hastalıklar ve rahatsızlıklar için ürünler üreten firmalara yatırım yapıyor. Ayrıca, gençler arasında popüler olan elektronik sigaralar gibi geleneksel sigara alternatiflerine de büyük miktarda para yatırılıyor. Bu e-sigaraların uzun vadede oldukça zararlı olabileceği ve kurşun ve hatta uranyum gibi metaller açığa çıkarabileceği ortaya çıktı.

Tütün endüstrisi, farmasötik sektör aracılığıyla sigara içenlerin maruz kaldığı sağlık sorunlarına karşı çözümler sunan firmalara, ilaçlara, terapilere ve sigarayı bırakmak veya sigaradan dolayı hastalananlara yardımcı olmak için kullanılan araçlara da yatırım yapıyor.

The Investigative Desk ve The British Medical Journal muhabirleri, bir veya birden fazla bilim insanının tütün fabrikası tarafından finanse edildiği 876 tıbbi-bilimsel çalışma buldu. Bilim insanları, çalışmalarını finanse eden paranın kaynağının her zaman farkında olmuyor. Örneğin, bir Hollandalı tıp doktoru, astım hastalarına yardımcı olmak için kullanılan ürünler üreten bir firmanın tütün devi Philip Morris International tarafından satın alındığını öğrendiğinde şok oldu.

Haber: Furkan TURGUT