Kuzey Kore Bir Gecede Güney Kore'ye İçi Çöp Dolu 600 Balon Gönderdi!

Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye balonlarla çöp gönderme eylemleri aralıksız devam ediyor...


  • Kayıt: 02.06.2024 09:16:48 Güncelleme: 02.06.2024 09:18:23

Kuzey Kore Bir Gecede Güney Kore'ye İçi Çöp Dolu 600 Balon Gönderdi!

Seul, 2 Haziran 2024 -Kuzey Kore'nin Güney Kore'ye balonlarla çöp gönderme eylemleri aralıksız devam ediyor. Geçtiğimiz cumartesi gecesi 600 balon daha Güney Kore hava sahasına girdi. Güney Kore yetkilileri duruma nasıl cevap vereceklerini değerlendiriyor.

Balonlara hayvan dışkısı, sigara izmaritleri, kağıt atıkları ve plastik gibi çöpler bağlanmıştı.

Çoğu balon Güney Kore'nin başkenti Seul'a ulaştı. Seul, Kuzey Kore sınırından onlarca kilometre uzaklıkta yer alıyor. Güney Kore ordusu, fırlatılan her balonu tespit etmek için "hava keşiflerine" başladı.

Kuzey Kore Cumartesi günü yaptığı açıklamada balonları "samimi hediyeler" olarak nitelendirmiş ve Güney Kore'nin Kuzey Kore'ye propoganda amaçlı broşür, ilaç ve müzik içeren USB bellekler gibi balonlar göndermesine tepki olarak bu şekilde davrandığını söylemişti.

Güney Kore ise Kuzey Kore'nin bu provokasyonuna nasıl cevap vereceğini hala değerlendiriyor. Güney Kore'nin, sınır bölgesindeki hoparlörleri kullanarak propaganda mesajları iletmeyi planladığı düşünülüyor. Güney Kore, 2018'de Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile nadir bir görüşmenin ardından bu hoparlörlerin kullanımını durdurmuştu.

Haber: Furkan TURGUT