Hollandalılar AB'den Memnun Değil, Ancak 'Nexit' İstemiyor


  • Kayıt: 04.06.2024 19:50:35 Güncelleme: 04.06.2024 19:50:35

Hollandalılar AB'den Memnun Değil, Ancak 'Nexit' İstemiyor

Hollandalıların çoğunluğunun Avrupa Birliği politikalarından memnuniyetsizlik duyduğu görülse de, AB'den çıkmayı (Nexit) isteyenlerin sayısı oldukça az. Clingendael Enstitüsü'nün araştırmasına göre, Hollandalıların sadece %15'i Nexit'i desteklerken, ankete katılanların üçte biri AB'de kalmayı ve euro ile ödemeye devam etmeyi istiyor.

AB'nin Destek Seviyesi

Ancak, Hollandalıların sadece %12'si AB'nin kendilerini desteklediğini düşünüyor. Yaklaşık dörtte biri AB'nin diğer üye devletlere yardım ettiğine inanıyor. Avrupa'nın, AB dışındaki insanlara daha fazla öncelik verdiğini düşünenlerin oranı ise %30'a ulaşıyor.

Göçmen ve Tarım Politikaları Üzerindeki Memnuniyetsizlik

Hollandalılar en çok göçmen politikası, tarım politikası ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın Avrupa tarafından ele alınış biçiminden memnuniyetsizlik duyuyor. Ankete katılanların çoğunluğu, Avrupa'nın vatandaşları göz ardı ettiği ve daha çok şirketler, politikacılar, göçmenler ve zenginlere odaklandığı görüşünde.

AB'nin Geleceği ve Hollandalıların Beklentileri

Clingendael'e göre, araştırma Hollandalıların AB'yi vazgeçilmez bulduğunu ancak birliğin farklı bir yol izlemesini istediklerini ortaya koyuyor. Bu durumu, PVV (Özgürlük Partisi) de destekliyor. AB'den çıkış artık partinin seçim programında yer almıyor. 2019'daki Avrupa seçimlerinde PVV, hızlı bir Nexit'i savunuyordu.

İş Birliği Çağrıları

Diğer ülkelerde de iş birliği çağrıları yapılıyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Nisan ayında yaptığı açıklamada "Eğer şimdi doğru kararları vermezsek, Avrupa ölebilir" demişti. Clingendael'in araştırmasına göre, Hollandalıların %60'ı Macron'un bu sözlerine katılıyor.

Daha Bağımsız Bir Avrupa

Ankete katılanların üçte ikisi, Avrupa'nın güvenlik ve savunmaya daha fazla para harcaması gerektiğini düşünüyor. Ayrıca, insanlar sınırların korunmasını yeterince önemli buluyor ve bu amaç için daha fazla bütçe ayrılmasını istiyor. Hemen hemen tüm Hollandalılar (%90), Avrupa'nın daha bağımsız olması gerektiğini düşünüyor. Genel görüş, Avrupa'nın şu anda Rusya'dan gelen gaza, Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen koruma önlemlerine ve Çin'den gelen ürünlere fazla bağımlı olduğu yönünde.

Lahey/Furkan TURGUT