DSDF Yönetim Kurulu'ndan Seçim Çağrısı: Sandığa Gidin!

DSDF Yönetim Kurulu adına Nevzat Cingöz, 6 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım çağrısında bulundu...


  • Kayıt: 05.06.2024 10:16:02 Güncelleme: 05.06.2024 10:23:45

DSDF Yönetim Kurulu'ndan Seçim Çağrısı: Sandığa Gidin!

DSDF Yönetim Kurulu adına Nevzat Cingöz, 6 Haziran'da yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılım çağrısında bulundu. Basın açıklamasında, Avrupa Birliği'nin 27 Üye Devleti'nden yaklaşık 370 milyon seçmenin beş yıl boyunca görev yapacak bir parlamentoyu seçmek için sandık başına gideceği vurgulandı.

Avrupa Parlamentosu seçimlerinin, dünya genelindeki en büyük demokratik süreçlerden biri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu seçimlerin ulusal ve bölgesel temsilcilerin Avrupa Parlamentosu’nda yer almasını sağlayarak, AB vatandaşlarının sesini doğrudan duyurması açısından büyük öneme sahip olduğu belirtildi.

Açıklamada, seçimlerin sadece ulusal değil, kıta çapında önemli politikaların belirlenmesinde de rol oynayacağı ifade edildi. Aşırı sağın yükselişinin seçim sonuçlarını doğrudan etkileyeceği, özellikle aşırı sağ partilerin ve Euro-skeptiklerin başarısının AB’nin gelecekteki politikalarını ve yönünü belirleyeceği dile getirildi.

Son dönemde artan ırkçılığa da dikkat çekilen açıklamada, anti-İslam ve göçmen karşıtı söylemleriyle bilinen Geert Wilders’in liderliğindeki PVV partisinin son seçimlerde en büyük parti olarak hükümeti kurmakla meşgul olduğu belirtildi. Ayrıca, Fransa’da göçmenlere karşı sert politikalarıyla tanınan Rassemblement National lideri Marine Le Pen’in popülerliğinin arttığı ifade edildi.

Açıklamada, Avrupa genelinde milliyetçi politikaların popülerlik kazanmasının seçimlerdeki başarıları arttıracağı ve bu grupların Avrupa Parlamentosu’nda daha fazla söz sahibi olacağına dikkat çekildi. Seçimlere katılmanın bir hak olduğu kadar vatandaşlık görevi olduğunun altı çizildi.

Nevzat Cingöz, artan ırkçılığa ve göçmen düşmanlığına karşı sesimizi duyurmak için herkesin oy kullanması gerektiğini belirterek, "Unutmayalım ki, her bir oy, Avrupa’nın geleceğini şekillendirme gücüne sahiptir. Ekonomik sıkıntıların azaldığı, eşitlikçi, özgür, adil, barışçıl bir gelecek ve aktif demokrasiye olan bağlılığımızı göstermek için 6 Haziran’da oyumuzu kullanalım" dedi.