Hollanda'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Kesin Olmayan Sonuçlara Göre GroenLinks-PvdA Birinci

Exit poll sonuçlarına göre, GroenLinks-PvdA sekiz sandalye alırken, PVV yedi sandalye elde ediyor...


  • Kayıt: 06.06.2024 21:26:33 Güncelleme: 06.06.2024 21:33:02

Hollanda'da Avrupa Parlamentosu Seçimleri: Kesin Olmayan Sonuçlara Göre GroenLinks-PvdA Birinci

Exit poll sonuçlarına göre, GroenLinks-PvdA sekiz sandalye alırken, PVV yedi sandalye elde ediyor. Ancak, exit poll'lerin hata payı göz önünde bulundurulduğunda, hangi partinin en büyük olduğunu söylemek şu an için mümkün değil.

Geçen Kasım ayında yapılan genel seçimlerde PVV büyük bir farkla zafer kazanmıştı, ancak bu kez durum böyle görünmüyor.

PVV'nin Yükselişi

Beş yıl öncesine kıyasla, PVV büyük bir artış gösterdi. Geert Wilders'ın partisi o dönemde hiç sandalye kazanamamıştı. Birkaç yıl sonra, Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla Hollanda üç ekstra sandalye kazandı ve PVV bir sandalye aldı. Ancak bu Europarlamenter kısa süre içinde FVD'ye (Forum voor Democratie) geçti.

Diğer Partilerin Durumu

Exit poll sonuçlarına göre, VVD dört, CDA ve D66 ise üçer sandalye alıyor. Henri Bontenbal'ın liderliğindeki CDA için bu sonuçlar bir moral kaynağı olarak değerlendiriliyor. Ancak, parti 2019'a kıyasla bir sandalye kaybetti.

ChristenUnie, SP ve FVD ise sandalye kazanamayacak gibi görünüyor. Avrupa seçimlerinde bir sandalye kazanmak için partilerin çok daha fazla oya ihtiyacı var, çünkü toplamda daha az sandalye dağıtılıyor. Hollanda, Avrupa Parlamentosu'nda 720 sandalyeden 31'ine sahip. Buna karşılık, Hollanda Temsilciler Meclisi'nde 150 sandalye bulunuyor.

Bu nedenle, birçok parti için hâlâ heyecanlı bir hafta devam ediyor. Exit poll sonuçlarına göre BBB iki sandalye kazanarak parlamentoda yer alacak gibi görünüyor.

Kesin Sonuçlar Pazar Günü Açıklanacak

Kesin sonuçlar, Pazar akşamı açıklanacak. Bu durum, Avrupa seçimlerinin dört güne yayılmasından kaynaklanıyor. Çoğu ülkede, insanlar sadece Pazar günü oy kullanacak. İtalya'daki son sandıklar Pazar günü saat 23.00'te kapanacak.

Bu arada, herhangi bir sonuç açıklanmayacak. Bu şekilde, oy verme sürecinin etkilenmemesi sağlanacak.

Bu seçimler, önümüzdeki beş yıl boyunca Avrupa Parlamentosu'nun bileşimini belirleyecek. Seçimlerden sonra, Avrupa Parlamentosu'nda 27 farklı üye devletten 720 parlamenter yer alacak. Bir ülkenin nüfusu ne kadar fazlaysa, o kadar fazla sandalye kazanıyor.