Hollanda Üniversiteleri İsrail ile İşbirliğini Sonlandırmak İstemiyor

Hollanda üniversiteleri, İsrail kurumlarıyla işbirliğini durdurmayı planlamıyor. Trouw gazetesinde yayınlanan açık bir mektupta, en önemli on beş kurumun rektörleri, protestocu öğrencilerin taleplerine yanıt vermeyeceklerini belirtti...


  • Kayıt: 08.06.2024 08:37:32 Güncelleme: 08.06.2024 08:37:32

Hollanda Üniversiteleri İsrail ile İşbirliğini Sonlandırmak İstemiyor

Son günlerde birçok üniversitede protestolar düzenlendi. Aktivistler, Gazze'deki savaş nedeniyle İsrail'deki kuruluşlarla tüm bağların koparılmasını talep ediyor.

Rektörler, bu talebin çok ileri gittiğini düşünüyor. Mektupta, "Asla bir ülkenin tamamıyla bağlarımızı koparmayacağız" ifadeleri yer alıyor. Rektörler, bir çatışmayı çevreleyen tüm görüşlerin dikkate alınmasını istiyor. İsrail'e yönelik boykotun bu özgürlüğe aykırı olabileceğini savunuyorlar.

Akademik Özgürlük

Üniversiteler, akademik özgürlüğe vurgu yaparak, "Bizim ve başkalarının en derin inançlarıyla çelişse bile araştırma, düşünme ve tartışma özgürlüğü" ifadelerini kullanıyorlar.

Rektörler, hükümetin bunu zorunlu kılması halinde bir ülkeyle iş birliğini sonlandırabileceklerini belirtiyor. Örneğin, Hollanda'nın Ukrayna'daki savaş nedeniyle uyguladığı yaptırımlar sonucu, Rus kuruluşlarıyla ilişkiler daha önce sonlandırılmıştı.

Rektörler, işbirliği nedeniyle açık ve akademik bir tartışmanın artık mümkün olmasa bile, bu tür işbirliklerinin durdurulacağını da ekledi. Bu durum hem İsrail hem de Filistin işbirlikleri için geçerlidir.

Amsterdam / Tarık OKAN