Hollanda’da Kabine Çocuk Bakım Ödeneğini Artırmak İstiyor

Görevdeki kabine, gelecek yıl birçok ebeveyn için çocuk bakım ödeneğini artırmayı planlıyor. Ortak yıllık geliri 30.000 ile 160.000 Euro arasında olan aileler bu artıştan yararlanacak...


  • Kayıt: 08.06.2024 08:50:37 Güncelleme: 08.06.2024 09:30:29

Hollanda’da Kabine Çocuk Bakım Ödeneğini Artırmak İstiyor

Ödeneğin artırılması özellikle, ebeveynlerin şu anda nispeten az ödenek aldığı ilk çocukları için planlanıyor. Hükümet, bu düzenlemenin ebeveynlerin ilk çocuklarından sonra çalışmaya devam etmeyi tercih etmelerini ve daha sonra küçük çocuklarını da kreşe göndermelerini teşvik edeceğini umuyor.

Bu plan için hükümet 429 milyon Euro ayırdı. Senato ve Temsilciler Meclisi'nin planı kabul etmesi gerekiyor. Nihai ek ödenekler Ekim ayında açıklanacak.

Saatlik Fiyat Enflasyona Tam Olarak Ayak Uyduramıyor

Ebeveynlerin ödediği saatlik ücret, ödeneğin belirlenmesinde önemli bir rol oynuyor. 2025 yılı için ebeveynlerin ek yardım alabileceği maksimum oran 10,71 Euro olarak belirlendi. Ancak, birçok çocuk bakım kuruluşunun gerçek saatlik ücreti bu rakamın çok üzerinde. Ebeveynler, bu farkı kendileri karşılamak zorunda kalacaklar.

Hükümet, çocuk bakımı için finansal destek sağlamak amacıyla maksimum saatlik fiyatın 2025 enflasyonuyla tamamen artmasına izin vermiyor. Bu durum, saatlik ücretlerini bu maksimum oranın üzerine çıkardıklarında sıkça şikayet alan çocuk bakım kuruluşlarının memnuniyetsizliğine neden oluyor.

Ebeveynlerin gelecek yıl ne ölçüde ek destek alacağı, ancak bu yılın sonunda, çocuk bakım kuruluşlarının yeni saatlik ücretlerini açıklamasıyla netleşecek.

"Ciddi İtiraz"

Çocuk Bakımı Ticaret Örgütü, maksimum saatlik ücret tam olarak endekslenmediği takdirde birçok ebeveynin yine de daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağını vurguluyor. Yönetmen Emmeline Bijlsma, "Bu bütçeleme yöntemine ciddi şekilde karşı çıkıyoruz" diyor.

Yeni koalisyon da maksimum saatlik ücretlerle ilgileniyor. Ana anlaşmada, bütçenin kesinleşmesi için 2026 yılında ücretlerin hiç endekslenmemesine karar verildi.

Amsterdam / Furkan TURGUT