Hollanda'da Yeni Hükümet Kuruluyor

PVV, VVD, NSC ve BBB koalisyonu, kabine görevlerinin dağılımı konusunda nihayet anlaşmaya vardı. Geert Wilders, X platformunda "Anlaştık" diyerek, "Her şey üzerinde mutabakata vardık. Yeni bir kabine" ifadeleriyle bu önemli gelişmeyi duyurdu...


  • Kayıt: 11.06.2024 11:13:11 Güncelleme: 11.06.2024 11:24:34

Hollanda'da Yeni Hükümet Kuruluyor

PVV lideri Wilders, partisinin VVD, NSC ve BBB ile bakanlık görevlerinin dağılımı ve adaylar konusunda anlaşmaya vardığını belirtti. Wilders, "Anlaştık ve geri kalanını daha sonra duyacaksınız" diyerek, "Çok mutluyuz, şimdi bir anlaşma var. Önümüzdeki saatlerde ve günlerde daha fazla bilgi alacaksınız" ifadelerini kullandı. BBB lideri Van der Plas da partilerin çok mutlu olduğunu belirtti. Şu an için daha fazla bilgi mevcut değil.

Haftalar Süren Görüşmeler

Son birkaç hafta boyunca PVV lideri Geert Wilders, VVD lideri Dilan Yeşilgöz, NSC lideri Pieter Omtzigt ve BBB lideri Caroline van der Plas, başbakan adayı Dick Schoof ve formateur Richard van Zwol ile birlikte kabinenin oluşumu üzerine müzakereler yürüttüler.

Raporun Teslim Tarihi

Van Zwol'un raporu, 26 Haziran'da Temsilciler Meclisi'ne sunulacak. Dört parti, 5 Temmuz'da başlayacak yaz tatilinden önce kabineyi sunmayı umuyor. Yeni kabine, oluşturulan bu koalisyonun temel ilkelerine dayanan bir hükümet programı ile gelecek. Bu hükümet programının detaylarının, Eylül ayında Prinsjesdag'da açıklanması bekleniyor.

Lahey/Furkan TURGUT